Põhjamaadest joodi eelmisel aastal enim alkoholi Eestis

 (134)
Põhjamaadest joodi eelmisel aastal enim alkoholi Eestis
AFP/Scanpix

Konjunktuuri instituudi andmetel tarbiti eelmisel aastal Põhjamaadest kõige enam alkoholi Eestis – üheksa liitrit puhast alkoholi inimese kohta, samuti võrdlemisi ohtralt registreeritud alkoholi tarbiti Taanis – 8,4 liitrit ja Soomes – 8,1 liitrit inimese kohta.

Eile alkoholi konverentsil kõnelenud tervise arengu instituudi nõunik Marge Reinap ütles, et mõõdukaks koguseks peetakse kuut liitrit puhast alkoholi inimese kohta ja ses mõttes on erinevalt nimetatutest Rootsi, Islandi ja Norra alkoholi tarbijad mõistlikud. Rootsis on vastav arv 6,1, Islandil 5,4 ja Norras 5,3.

Rootsi Karolinska instituudi psühhiaatriauuringute keskuse juhataja Hakan Leifman rääkis konverentsil, et kange alkoholi tarbimine Rootsis on pikalt vähenenud, samas müüginumbrid seda ei kinnita. Vastuolu võib mehe sõnul tähendada, et keegi eksib, kuigi müüginumbritesse annavad oma panuse ka alkoholi Saksamaale viivad sakslased.

Joomise vähendamiseks on Rootsis keskendutud piirkondlikule teavitustööle ja ennetusele. Seda, mis tõi kaasa alkoholi tarbimise vähenemise, aga veel uuritakse. Kõige enam juuakse Rootsis praegu veini ja õlu, veini joomise komme on Leifmani sõnul üle võetud ehk Prantsusmaalt ja Itaalialt.

Eestis oli meeste eelistatuim jook eelmisel aastal õlu ja naistel vein ning lahja alkohol. Kui meeste seas tarbisid alkoholi sagedamini töötud eestlased, siis naiste seas hakkas silma kõrgharitud ja hästi tasustatud naiste suurem alkoholitarbimine.

Seotud lood:

Tarbitud alkoholi üldnumbriks peetakse Eestis koos salaalkoholiga 9,7 liitrit absoluutalkoholi elaniku kohta. Vähemalt mõned korrad nädalas joob Eestis 43,3 protsenti meestest ja 13,5 protsenti naistest. Alkoholi tarbimine on viimastel aastatel Eestis märgatavalt vähenenud ja seda peamiselt kange alkoholi arvelt.

Eesti ELiga liitumine kasvatas Soomes alkoholi tarbimist

Viimastel aastatel on alkoholi tarbimine vähenenud ka Soomes ning Soome tervise ja heaolu instituudi teaduri Thomas Karlssoni sõnul juuakse riigis sellegi poolest rohkem alkoholi kui Itaalias ja Kreekas ning peaaegu sama palju kui Prantsusmaal.

2005. ja 2007. aastal jõid soomlased suisa 10,5 liitrit puhast alkoholi inimese kohta. Aastas sureb Soomes Karlssoni sõnul alkoholi tõttu umbes 3000 inimest. Samas on noorte karskete hulk kasvamas, millele võib Karlssoni sõnul olla kaasa aidanud Facebookis veedetud aeg. Karlssoni hinnangul on alkoholi tarbimise vähenemine noorte seas rahvusvaheline trend. Samas on Soomes üle 18-aastaste ja eriti naiste seas joomine suurtes kogustes korraga pigem suurenenud.

Teaduri sõnul kasvas Soomes alkoholitarbimine ja ka alkoholiga seotud surmajuhtumite hulk järsult, kui 2004. aastal alandati alkoholiaktsiisi ja Euroopa Liitu võeti vastu Eesti, kust sai suurtes kogustes madala hinnaga alkoholi osta. Karlssoni sõnul kasvas alkoholi tarbimine kokku 10 protsenti ning riiki sisseviidud alkoholi kogus umbes 65 protsenti.