Poepidajad eelistavad sularaha

 (109)
raha
Foto: Ester Vaitmaa

Ehkki kaarditerminalide hulk suureneb, võeti mullu detsembris deebetkaartidega endiselt välja 30 protsenti rohkem sularaha kui tehti kaarditehinguid. Selle üks põhjus on ka kaupmeeste soov vältida suuri pangatasusid, mistõttu tihtipeale palutakse kliendil tasuda arve võimaluse korral sularahas.

„Kui liita tehingutasu, kuumakse ja terminali rendikulu, tuleb pangale maksta iga sajakroonise ostu kohta keskmiselt kümme krooni," arvutas Vase tänaval asuva crêperie Kristjan ja Kristiine juhataja Tarmo Salumets. Seega läheb pankadele kümme protsenti käibest, kirjutab Eesti Päevaleht.

Samuti on mõnigi kohvik ja pood kehtestanud pangaprotsendi tõttu klientidele miinimumarve, kas 25 või 50 krooni, millest väiksema summa saab tasuda vaid sularahas.

Kuid nutikamad teavad, et sularahas makstes on võimalik küsida ka allahindlust. Tallinna vanalinnas asuva suveniiripoe müüja Taiga sõnul on sularahas maksmise korral võimalik vältida panga teenustasusid, mistõttu kauplus laseb paberraha näitaja jaoks hinda kolm kuni viis protsenti alla.

„Väiksemates poodides on see nii mitmel pool, sest kaupmees saab raha kohe kätte ja ostjal on samuti soodsam," selgitas ta.