Perearstid alustavad 1. oktoobril streigi toetusaktsiooni

 (27)
Perearstid alustavad 1. oktoobril streigi toetusaktsiooni
Foto: Tiit Blaat

Perearstide selts teatas täna, et alustab 1. oktoobril arstide nõudmisi toetavat aktsiooni, mille käigus osutatakse arstiabi elanikele täpselt nii palju, kui haigekassa perearstidelt ostab ja lepingus on sätestatud.

Perearst võtab iga päev vastu 4 tundi, pereõde 3 tundi ja keskused on avatud endiselt 8 tundi päevas. Vastuvõtuvälisel ajal tegelevad arst ja õde telefonile vastamisega, paberitööga ja enesetäiendamisega. Registraator on ühe nimistu kohta rahastatud 0,2 koormusega, ülejäänu osas vastavad arst ja õde telefonile esimesel võimaluse.

"Soovime näidata, milline olukord kujuneb esmatasandi arstiabis, kui arstid annavad abi just niipalju, kui riik täna lepingu kohaselt tellib ja kõik edasine on olnud ületöö, mida oleme siiani teinud entusiasmist. Selle aktsiooniga toetame Arstide Liidu nõudmisi normeeritud tööajale ja kutsume kõiki osapooli üles dialoogile," teatasid perearstid.

Perearstide sõnul on streiki kajastades tagaplaanile põhiline - Eesti tervishoid on korraldamata, tervikuks planeerimata ja häbiväärselt arstide, õdede ja hooldajate tööd väheväärtustav. "Poliitikud ei võta vastutust seaduste eest, mis tagaksid arstiabi kvaliteetselt kõigile, minister ei võta vastutust tervishoiukorralduse kaasajastamise eest, haiglad ei võta vastutust maksumaksja raha efektiivse kasutamise eest," leiavad perearstid oma toetusavalduses.