Siiski on aga juba uuritud ja leitud, et nende noorte hulgas, kellel oli enne koroonakriisi vaimse tervise probleeme, ärevust, stressi ja masendust, on need pigem süvenenud kui lahenenud. Selle põhjuseks on ebakindlus tuleviku suhtes, rutiini puudumine (kooliskäimine ja muud kohustused, nagu treeningud, muusikakool jms), uuele õppevormile üleminek, eksamite edasi lükkamine jms. Kuigi võib tunduda, et noored eelistavad suhtlemiseks enam sotsiaalseid online keskkondi kui näost-näkku suhtlemine, siis nii see siiski ei ole. Sõpradega kohtumised ja otsene suhtlemine on enamikele neile siiski igapäevase elu osa, millest nad on nüüd ära lõigatud.
Lisaks mõjub ka noortele ärevust tekitavalt informatsioon, mis jõuab kätte paljude kanalite vahendusel ja kus on läbisegi nii tõde kui ka vale. Erandina eakatest, kes pigem jälgivad traditsioonilist meediat, on noored avatud kõikvõimalikele uudisvoogudele nii Eestist kui mujalt ning info üleküllus ja sageli ka vastuoluline info väsitab, võimendab stressi ja ärevust veelgi.
Hea on, kui kõigest sellest saab rääkida. Panna tähele ja mõelda, et praegune aeg on ka võimalus- võimalus taastada suhteid, mis ajapuudusel või mõne arusaamatuse tõttu olid jahenenud. Võimalus enesega tegelemiseks ja endale tähelepanu pööramiseks ning võimalus teha mõni igapäevane heategu - näiteks helistada oma eakale lähedasele ja tuttavale ja/või arutleda oma noore pereliikmega või tuttavaga selle üle, mis on elus oluline.
Kas stress ja pinge mõjub omakorda immuunsüsteemile, st, et see muutub nõrgemaks ja ollakse veel vastuvõtlikumad koroonaviirusele? Ehk - mida rohkem ma üle mõtlen ja kardan koroonaviirust, seda tegelikult vastuvõtlikum olen koroonaviirusele?
On üldteada, et stress ja negatiivsed emotsioonid on elu osa. Lühiajaline stress on mõnes mõttes isegi vajalik ellujäämiseks, ta aitab keskenduda, appi võtta kaitseressursid. Näiteks koroonakriisi tingimustes võis esialgu tekkiv stressiseisund aidata isegi paremini kohaneda isolatsiooni ja muude karmide reeglitega. Saime aru, et peame end ja teisi kaitsma, võtsime kasutusele abinõud nakkuse vältimiseks. Sellisele lühiaegsele stressile tavalpäraselt peab järgnema kohanemine, arusaamine, et nüüd on kõik kontrolli all.
Kui aga stress on pikaajaline, siis immuunsüsteem piltlikult öeldes kurnatakse ära, sest stressi korral paiskub verre stressihormoone, mis immuunsüsteemi toimimist pärsivad. Kui stressihormoonide tase püsib kõrge pikalt, siis selle tagajärjel muutub inimene haigustele ja põletikele vastuvõtlikumaks. Uuringutega on leitud, et need, kes on kroonilises stressis, haigestuvad sagedamini ülemiste hingamisteede viirusinfektsioonidesse kui need, kel igapäevast stressi ei ole.
Krooniline stress mõjutab siiski kogu keha: lisaks virusinfektsioonidesse haigestumisele võivad tagajärjeks olla nt ka üleüldine väsimus, lihaspinge, erinevad tüüpi valud (eriti peavalud, seljavalud), seedeprobleemid, kõrge vererõhk, südame rütmihäired, pearinglus, aga ka keskendumisvõime ja produktiivsuse alanemine, ärevus, paanikahood, meeleolu langus.
Ilmselt pole kerge end lihtsalt sundida koroonaviirusele mitte mõtlema. Lisan lingi leheküljele, kus palju kasulikke nippe, kuidas saab oma mõtteid targalt ja teadlikult juhtida: https://peaasi.ee/
Koroonaviirus SARS-CoV-2
- Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
- COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
- Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
- Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
- Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!