„Seltsi juhatuse tasemel ja üldkogul sai otsustatud, et perearstid hakkavad tänasest tööle nii nagu haigekassa leping sätestab ehk arst võtab vastu neli tundi päevas. Tööaeg on küll kaheksa tundi, ülejäänud aja me täidame erinevaid pabereid, võime olla koolitusel,“ selgitas Kaja Arbeiter. „Paberitööd on hullult, sest tõepoolest, nagu kolleeg ütles, meile antakse seda igast ministeeriumist.“
„Tavapäevadel tegime 5–6 tundi vastuvõttu. Patsientide puudust meil ei ole, kuna meil on päris palju eakaid, kellel on ikka rohkem probleeme kui noortel, ja lapsi on meil hästi palju,“ kirjeldas Arbeiter. Nüüd võetakse patsiente vastu neli tundi ning igasse tundi on jäetud üks aeg erakorralisele haigele.
Niisiis ei jää Arbeiteri kinnitusel keegi abita, kuid lähiajal tekib ilmselt plaanilistele haigetele pikem järjekord. „Kui haigekassa lepingu järgi peab patsient vastuvõtule saama viie päeva jooksul, siis tõenäoliselt nüüd ta viie päeva jooksul ei saa, kui soovib lihtsalt kontrolli tulla,“ rääkis Arbeiter.
Pereõed võtavad patsiente alates tänasest vastu kolm tundi päevas. „Kuna nimistu peale on üks õde, siis tõenäoliselt juhtub see, et keegi ei vasta telefonile, kui patsient on kabinetis. Kui momendil ei ole, siis me saame telefonile vastata,“ rääkis Arbeiter.
Ta märkis, et Pirita perearstikeskuses eraldi registraatorit ei ole ning registratuuris on seni rakendatud õdesid. „See ei ole normaalne selles mõttes, et õde peaks ikka õetööd tegema,“ rääkis perearst. Telefoni juures võiks Arbeiteri sõnul tegelikult olla eraldi registraator-kliiniline assistent.
Perearstid on Arbeiteri kinnitusel valmis toetusstreigiga jätkama nii kaua, kuni kestab arstide streik.