Perearst Karmen Joller: palun ärge trügige Viru rabasse ega mänguväljakutele

 (206)
Perearst Karmen Joller
Perearst Karmen JollerFoto: Karin Kaljuläte

Perearstide seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller pani inimestele südamele, et perearstide haigeks jäämine sõltub nende käitumisest ning palus hoiduda rahvarohketest kohtades ja vajadusel karantiinis olla.

Joller rääkis täna keskpäeval valitsuse pressikonverentsil, et perearstid on koroonakriisiks ja haigestumise tõusu kasvuks juba nädal aega valmistunud. Siiski, suurim probleem on praegu isikukaitsevahendid.

Arstid on ka arvestanud, et osa neist haigestub. "Oleme oma töö ka niimoodi korraldanud, et osa inimesi on reservis. Me ei karda seda haigust," rõhutas Joller.

Joller lisas, et meedikud teevad omalt poolt kõik, et püsida terved, ja palus, et seda teeks kõik Eesti inimesed. "Meie haigestumine sõltub teist, head Eesti inimesed. Kuidas teie ennast hoiate.
Meie teeme kõik, et püsida terved: peseme käsi, hoiame ennast eraldi jne. Ja ma palun, et seda teeksid kõik Eesti inimesed."

"Kui on öeldud, et olete karatiinis, need, kel on haigussümptomid, siis see tähendab, et te ei välju kodust!"

Ta rõhutas tungivalt vältida vabas õhus näiteks mänguväljakute külastamist, Viru rabas jalutamist, üheskoos turule minemist jms. "Kellel ei ole sümptomeid, siis ma palun, et te ei läheks lastega mänguväljakutele, Viru rabasse, kus tuleb laudteel üksteist möödudes peaaegu kallistada, et te ei läheks kambakesi turule. Me peame hoidma distantsi!" sõnas ta.

Joller soovitas viiruseteemadel kuulata neid, kes ka päriselt patsientidega töötavad, kes päriselt tegelevad valdkonnaga: matemaatikud, füüsikud ega keemikud - nemad pole pädevad, et hinnata seda, mis toimub. "Kuulake eksperte. Kui haigeks jääte, tulete ikka arsti juurde, mitte ei lähe keemiku juurde."

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!