Perearst Anneli Talvik: eriarsti juurde pääsevad edaspidi haiged, kes seda vajavad, mitte need, kes tahavad

 (177)
Perearst Anneli Talvik: eriarsti juurde pääsevad edaspidi haiged, kes seda vajavad, mitte need, kes tahavad
Perearst Anneli TalvikFoto: erakogu

"Kas see nüüd tähendab, et ma enam ei pääsegi kardioloogi vastuvõtule?" oli kõrge vererõhuga kimpus tartlanna Eva esimene küsimus, kui ta kuulis sotsiaalministeeriumi kavandatavast seadusemuudatusest, mis võtab kroonilise tõvega inimeselt õiguse otse eriarsti poole pöörduda ja annab perearstile veelgi suurema rolli.

Eva (46) teab, et sama mure on paljudel tema saatusekaaslastel. Kokku puudutab muudatus kümneid tuhandeid eestlasi. Sotsiaalministeeriumi 2009. aasta andmeil on pikaajaline krooniline haigus või terviseprobleem rohkem kui pooltel (60%) 50-74aastastest inimestest.

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige, Tallinna perearstikeskuse Sinu Arst perearst Anneli Talvik nendib, et just paljud vererõhuga hädas olevad patsiendid ja II tüüpi diabeeti põdejad ei peaks käima eriarsti juures oma haiguse kulgu jälgimas — seda saab edukalt teha perearst. Tarviduse korral aga suunab perearst eriarsti juurde ravi korrigeerima. “Eriarstile pääsevad edaspidi haiged, kes seda vajavad, mitte need, kes tahavad,” lisas Talvik.

Loe edasi Õhtulehest!