Pentus-Rosimannus: kunstil peab olema väljendusvabadus, kuid see ei tohi kellelegi haiget teha

 (23)
Minu Poola - holokaustiteemaline näitus Tartu Kunstimuuseumis
Minu Poola - holokaustiteemaline näitus Tartu KunstimuuseumisFoto: Anton Klink

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus peab õigeks, et Tartu Kunstimuuseum võttis maha solvavad eksponaadid ja on vabandanud nende inimeste ees, keda holokaustinäituse eksponaadid solvasid.

"Kunstil peab olema väljendusvabadus, kuid see ei tohi kellelegi haiget teha," ütles Pentus-Rosimannus täna riigikogu liikmete küsimustele vastates.

Välisminister rääkis, et juudi kogukond on Eesti ühiskonna osa ja kui miski seda kogukonda riivab või solvab nende järeltulijate tundeid, kes inimsusevastases kuriteos elu kaotasid või kannatasid, siis tuleb sellele reageerida.

Välisminister pidas kahetsusväärseks, et näituse mõned eksponaadid juudi kogukonda solvasid. "Kui see on juhtunud, siis ei ole korraldajad piisavalt tundlikud," lausus Pentus-Rosimannus.

Võttes arvesse teravat ühiskondlikku vastukaja, mida on tekitanud poola kunstiku Artur Zmijewski kaks videoteost "Kullimäng" ("The Game of Tag", 1999) ja "80064" (2004), lõpetas Tartu Kunstimuuseum teoste eksponeerimise näitusel "Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest".

Muuseumi direktor Rael Artel vabandas veel kord külastajate ees, kellele videote vaatamine on põhjustanud kannatusi ning kinnitab, et see ei olnud muuseumi eesmärk.