Peapiiskop Urmas Viilma: lapsevanemad, suunake lapsi vaimustuma hariduse imest

 (20)
Urmas Viilma
Urmas ViilmaFoto: Hendrik Osula

EELK peapiiskop Urmas Viilma tervitab tarkusepäeva puhul kogu Eestimaa kooli- ja haridusrahvast mudilastest doktorantideni. Koolirahvale läkitatud tervituses nõustub Viilma emeriitprofessor Ülo Vooglaiu tõdemusega, et haridus on ime, sest keegi ei suuda seletada, kuidas üks inimene saab haritud inimeseks ja teine mitte.

Peapiiskop leiab, imed kuuluvad jumala valdkonda ning inimestena tuleks hoida oma meeled ja südamed imede jaoks avatud.

Oluliseks peab Viilma ka kodust kaasa saadav esivanemate pärand. "Kui uut inimest kujundatakse armastuse ja hoolega, kaalub kodust kaasa saadud kogemustepagas elluastuja jaoks üles paljud raamatutarkused või vikipeediafaktid," kirjutab Viilma oma tervituses.

Lastevanemate poole pöördudes kirjutab peapiiskop: "Kasutage seda aega, mil saate oma lapsi ise suunata ning panna neid vaimustuma asjadest, mis aitavad sirguda uuel põlvkonnal leiutajatel ja teadlastel, muusikutel ja kunstnikel – teaduse- ja kultuuriinimestel."

Hariduse kui ime vahendamisel on Viilma sõnul oma koht kõigil eripalgelistel ja omanäolistel koolidel nii linnas kui ka maal sõltumata sellest, milline on nende omandivorm või kes neid juhib. "Imed ei tunne piire," rõhutab peapiiskop lisades: "Ärgem seadkem neid piire siis kunstlikult ise!"