"Pealtnägija": Eesti tipp-piloodi hukkumist käsitlevas Läti raportis on üllatavaid väiteid

 (21)
"Pealtnägija": Eesti tipp-piloodi hukkumist käsitlevas Läti raportis on üllatavaid väiteid
Foto: Hendrik Osula

Viimane lennuõnnetus, kus hukkus eestlane, juhtus kolm aastat tagasi Lätis ja šokeeris meie lennundusringkondi seda enam, et hukkus Eesti tipp-piloot, paljude eeskuju ja õpetaja Maido Veebel koos oma eksamineeritavaga. "Pealtnägija" toob nüüd avalikkuse ette, et selle katastroofi uurimise lõppraport valmis Lätis juba aasta tagasi, on täis üllatavaid väiteid ning tagatipuks salastati Eestis – väidetavalt kogemata.

Oletatakse, et saatuslikuks sai hetk, kui eksamil kontrolliti ühe mootoriga lendamist ja töötav mootor läks kas rikki või lülitati kogemata välja, millele järgnes segadus ja kadus kontroll. Lisaks tuuakse rida täiendavaid faktoreid, mis võisid fataalset tagajärge soodustada, alates madalast kõrgusest ja lõpetades eksamineerija psühholoogilise seisundiga, vahendab ERR.

Raportis on eraldi lõik, milles seisab mustvalgel, et Maido Veebelil oli psühholoogiline trauma, mis tulenes konfliktist eelmises töökohas. On üldteada, et vahepeal Estonian Airi lennundusdirektoriks tõusnud Veebel sattus juhtkonnaga kärbete tõttu vastuollu ja lahkus juulis 2012 poolte kokkuleppel. Kuid veel paar päeva enne surma saatis ta endistele kolleegidele firma juhtkonda kritiseeriva kirja.