Patsient: suunata raha sinna, kus seda vaja, on raske otsus

 (19)
Pirita perearstikeskuse patsient Raido
Pirita perearstikeskuse patsient RaidoFoto: Meisi Volt

Pirita perearstikeskust külastanud patsient Raido ütles Delfile, et riik peab midagi ette võtma, et arstide ja õdede väljavool Eestist lõppeks, ning nentis, et tema arstide palga eest nende tööd teha ei tahaks.

„Arusaadav, et palgad on väiksed ja eks see on selline tänuväärne töö. Selle raha eest ma arstide tööd ise küll teha ei tahaks. Ja õdede palgad on ju veel väiksemad, sellepärast nad kõik välismaale lähevadki. Midagi peab riik ette võtma, et õed ja arstid ära ei jookseks,“ rääkis Raido.

„Minu jaoks on streik põhjendatud ja arusaadav. Ma ei taha, et meil hakkaks olema Poola arstid või kuskilt mujalt riigist tuleksid nad siia lihtsalt selle pärast, et oma arstid lähevad ära. Tahaks ikka, et oma arstid saaks väärilist tasu ja oleksid siin oma tööga rahul,“ kommenteeris patsient.

Samuti Pirita perearstikeskuses arsti vastuvõttu oodanud Mart ütles, et toetab arstide streiki, kuid näeb samas, et Soome, Rootsi ja Saksamaa palgatasemeni jõudmine pole Eestis reaalne.

„Eesti on kasvuraskustes. Uued riigid ei suuda konkureerida riikidega, kes siin kõrval on, kes on juba sellise taseme saavutanud, näiteks Soome, Rootsi, Saksamaa. Eesti ei saa arstidele sellist palka maksta,“ rääkis Mart. „Ma olen 100 protsenti veendunud, et arstid ei saa kunagi sellist palka saama. Natuke saab juurde panna, aga mitte kunagi ei jõua palgad samale tasemele.“

Seotud lood:

Mees kõneles, et arstide lahkumine praegu on vältimatu. „Mingil ajal saab riik sellise taseme, et suudab [konkureerivat] palka maksta. Praegu ei saa,“ rääkis Mart, lisades kohe, et arstide streik on tema meelest täiesti õige. Mart viitas, et raha saab alati teisiti jagada. „Raha on olemas, aga kuhu nad seda suunavad, mis on prioriteedid, see on nende enda otsustada.“

Valitsus elab oma mullis

„Järjekorrad on tõesti pikad. Samas on teine alternatiiv – väljaspool järjekorda on tasulised teenused. Näiteks mina kaalun tõsiselt kõiki analüüse anda ühes tasulises kohas. Aga see on jälle, et ma maksan seda oma enda raha eest ja tekib küsimus, et kui ma ei saa korralikku arstlikku teenust, siis miks maksan haigekassale. Samas ma olen siiani täiesti rahul olnud, olen kõik saanud ära teha,“ arutles Mart.

Perearstikeskuse patsiendi sõnul võiks eestlased julgemalt streikida. „Mind teeb natuke kurvaks, et Eestis ei ole ametiühinguid. Paljud ei julge streikida või oma arvamust öelda, kuna kardetakse, et kaotatakse veel seegi viimane. Mina ütleks küll nii, et kui inimesel on mõte, mis paremuse poole viib, siis tasub alati rääkida. Ja kui rääkimine ei aita, siis tuleb streikida.“

Valitsuse tegevust kommenteerides ütles Mart, et tema hinnangul elavad valitsuse liikmed oma mullis ning neil ei ole tagasisidet lihtsatelt inimestelt. „Nad kujutavad seda asja natuke teisiti ette – ilusad värvitud seinad, uhked lipsud, ilusad autod. See, mis reaalselt toimub, nad peaksid selle saama kätte kui lihtne inimene,“ kõneles Mart.

„Teevad nagu omale mugavaid otsuseid,“ jätkas Mart valitsuse tegevust kommenteerides. „Raha on alati olemas, aga see suunata sinna, kus vaja, on raske otsus.“