Partsi ei lubata tööle tagasi

 (34)
Merle Parts

Riigikohus ja Tallinna linnakohus leppisid kokku, et pühapäeva õhtul Tallinnas segastel asjaoludel kaela haavata saanud Tallinna linnakohtu kohtunik Merle Parts ei tohi kuni juhtunu asjaolude selgumiseni kohtunikuna töötada.

“Merle Partsi haavatasaamise üksikasjade uurimiseks käib kriminaalmenetlus, mis selgitab juhtunu asjaolud,” teatas riigikohtu esimees Uno Lõhmus reedel BNS-ile. “Praeguseks näib olevat selge, et tema vigastamine pole seotud kohtuniku ametiülesannete täitmisega.”

Lõhmuse sõnul ei alusta ta Merle Partsi suhtes distsiplinaarmenetlust, kuna puuduvad kindlad faktid Partsi tulistamise asjaolude kohta.

“Juhul, kui kriminaalmenetlus tuvastab Merle Partsi teod, mis riivavad õigusemõistmise autoriteeti, esitan talle distsiplinaarsüüdistuse ja saadan selle arutamiseks distsiplinaarkomisjonile,” kinnitas Uno Lõhmus.

Tallinna linnakohtu esinaine Helve Särgava ütles BNS-ile, et haiguslehel viibiva Merle Partsi menetluses olevad kohtuasjad jagatakse teiste linnakohtunike vahel ära.

“Esialgu jagame ära need kohtuasjad, mida Merle Parts pole veel arutama hakanud,” ütles Särgava. Partsil oli kuulamisele määratud 30 kriminaalasja, 20 haldusasja ja üks erasüüdistus.

Särgava sõnul jaotatakse kohtunike vahel järgmisena ära Partsi 15 pooleliolevat kriminaalasja.

Neljapäeval teatas õigusbüroo Ius Dicere, et peatas lepingu kohtuniku Merle Partsiga, keda pühapäeval haavas püstolilasuga kaela temaga samas autos istunud mees.

“Seoses eeluurimisega kriminaalasjas peatas Ius Dicere OÜ lepingulised suhted Merle Partsiga, millest talle samal päeval ka teatati,” teatas Ius Dicere omanik ja riigikogu liige Koit Pikaro BNS-ile.

Pikaro teatel pöördus Parts info- ja konsultatsioonibüroosse Ius Dicere 2001. aastal.

“Tema pöördumise põhjust ei saa me eetilistel kaalutlustel avalikustada, kuid kinnitame, et see ei olnud seotud kohtunik Partsi kutsetööga,” märkis Pikaro.

Tema sõnul on Ius Dicere OÜ töötajad korduvalt konsulteerinud Merle Partsi.

“Vale on aga Merle Partsi 3. aprilli avalduse tõlgendus, nagu oleks infobüroo Ius Dicere vahendanud talle firma isikkoosseisu,” kinnitas õigusbüroo omanik. “Eero Torger, kes ajakirjanduse andmeil olevat põhjustanud Merle Partsi haavatasaamise 31. märtsil, ei kuulu ega ole kuulunud Ius Dicere töötajate hulka,” lisas Pikaro.

Eesti Päevaleht kirjutas, et riigikogu liige Koit Pikaro ja pühapäeval segastel asjaoludel haavata saanud kohtunik Merle Parts annavad vastuolulisi tunnistusi kohtunikku väidetavalt kogemata tulistanud mehe kohta. Mitme allika kinnitusel on Partsi pühapäeva õhtul tulistanud Eero Torger seotud Pikarole kuuluva õigusbürooga Ius Dicere, märgiti ajalehes.

“See ei vasta tõele, ma kuulsin sellest nimest esimest korda alles pühapäeva õhtul, kui politsei teda veel taga otsis,” kinnitas riigikogu liige Pikaro. Kaks tundi pärast Pikaro väidet saatis Parts justiitsministeeriumi vahendusel Eesti Päevalehele lakoonilise avalduse, milles lükkas Pikaro väite ümber. Parts kinnitas avalduses, et “Torgeriga tutvumine oli seotud legaalsest firmast turvateenuse tellimisega”.

Eesti Päevalehe andmeil otsis kohtunik Parts eelmisel aastal Ius Dicerest abi abikaasa Priit Tikerpäega keeruliseks läinud suhte tõttu. Väidetavalt kannatas kohtunik oma armukadeda abikaasa vägivalla all, mis sundis naist otsima abi isegi traumapunktist, kirjutas ajaleht.

Ius Dicere omanik kinnitas, et kohtunik Parts rentis neilt sõiduautot Mazda Xedos, milles Torger naist pühapäeva õhtul kogemata tulistas.

Partsi abikaasa, endine kaitsepolitsei operatiivosakonna direktor Priit Tikerpäe pidi julgestusteenistusest lahkuma pärast kaitsepolitsei peadirektori Jüri Pihliga tekkinud isiklikke vastuolusid. Seejärel töötas Tikerpäe lühikest aega viinaärimees Igor Savenkovile kuuluvas alkoholifirmas Onistar, kirjutas Eesti Päevaleht.

Kohtunik Partsi tulistamist uurib keskkriminaalpolitsei. Ülekuulamisel tunnistas Partsiga pühapäeva õhtul Järve Selveri parklas samas autos istunud Eero Torger, et lasi kohtunikku kogemata. Politsei pole tulistamise täpset põhjust veel avaldanud, sest politsei väitel on tegemist väga delikaatse teemaga.