Parts tahab relvaveo osalised välja selgitada

 (65)
Juhan Parts
Foto: DELFI

Peaminister Juhan Parts soovib leida vastuse küsimusele, kui seotud oli Eesti tollane võimuladvik Estonial toimunud sõjatehnika veoga.

“Kindlasti vajab üks küsimus Eesti avalikkusele vastamist — kas sõjalise varustuse vedu toimus võimude teadmisel ja koostöös ning milline on selle õiguslik hinnang,” vahendab Eesti Päevaleht reedel Rootsit külastanud Partsi sõnu.

Rootsi peaminister Göran Persson lubas anda abi ka Eesti-poolsele uurimisele sõjatehnika veo kohta.

“Leppisime kokku, et kui Eestil läheb vaja koostööd, siis see on väga konstruktiivne ja paindlik,” lausus Parts.

Rootsi valitsuse tellitud raportist selgus, et parvlaev Estoniaga veeti kaitseotstarbelist elektroonikat, ent õnnetusööl plahvatavaid aineid laevas ei olnud. Sõjatehnikat veeti raporti järgi 14. ja 20. septembril, kuid ka siis ei olnud tegemist lõhkeainega.

Parts leiab, et Eestis oleks riigikogu ajutine uurimiskomisjon kõige parem vorm, mis aitaks sündmustesse valgust tuua. “Eesti valitsusel on täna õiguslikult keeruline võtta säärane sõltumatu uurija, kes teeb ülevaatliku raporti, selleks on tänane Eesti formaat ennekõike parlamendikomisjon.”

Riigikogu põhiseaduskomisjon kiitis neljapäeval heaks otsuse, et lähiajal tuleb koostada õiguslik analüüs, mis kirjeldaks laevahuku eel kehtinud õigusruumi ja võimalikke sanktsioone relvaveole kaasa aidanud isikute suhtes.