Parts: elektri börsihinna taoline kõikumine on väga probleemne

 (294)
Juhan Parts
Juhan PartsFoto: Ilmar Saabas

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts lausus, et elektri börsihinna tänased metsikud hüpped ei ole normaalsed ning tegemist on probleemiga, mille põhjuseid peavad esmajoones selgitama elektrituru korraldaja Nord Pool ja konkurentsiamet.

Nord Pool Spoti andmetel oli elektrienergia hind Eestis täna hommikul 130,07 eurot megavatt-tunni kohta ja Soomes 55,50 eurot megavatt-tunni kohta.

Parts lausus, et kui Põhjamaade elektriturukorraldus annab selliseid anomaalseid kõikumisi, siis ei ole see normaalne. "Kas on turukorralduslikud häired või mingid füüsilised probleemid ühendustega," oletas Parts.

Ta tuletas meelde, et börsihind Eestis sõltub ka sellest, kuidas toimib elektriturg Lätis ja Leedus. "Kas Lätis ja Leedus toimib Põhjamaade börs eeskirjade kohaselt, et sellised hinnakõikumised on võimalikud?" uuris Parts.

Elektri hinna kõikumised tundusid talle väga probleemsena eriti seetõttu, et nõudlus elektri järgi on praegu üsna väike. Parts lausus, et ta on palunud ka talle koostada ülevaate hinnakõikumise põhjustest. Seejärel saab otsustada, kas taoliste olukordade vältimiseks on vaja ka seadusi muuta või piisab mõnest muust lahendusest.