Parteide rahastamise vähendamist taotlev ettepanek ei leidnud riigikogus toetust

 (47)
Parteide rahastamise vähendamist taotlev ettepanek ei leidnud riigikogus toetust
Tõnis Lukas (vasakul) ja Andres Herkel said IRL-ilt ultimaatumi – Vaba Isamaalise Kodaniku nimekirjas kandideerimine tähendab parteipiletist loobumist. (EPL-i arhiiv)Foto: Arno Mikkor

Riigikogu lükkas täna tagasi võimaluse vähendada erakondade riigieelarvelist rahastamist tuleva aasta eelarves ühe kolmandiku võrra ehk umbes 1,8 miljoni euro võrra.

"Poliitikud peaksid pead tiiva alt välja võtma ja möönma, et ainus seadus, mis erakondade riigieelarvelist toetussummat tegelikult reguleerib, on riigieelarve seadus, mitte erakonnaseadus, millega justiitsministeerium tegelema hakkab," ütles muudatusettepaneku poolt hääletanud Andres Herkel.

Andres Herkeli ja Tõnis Lukase muudatusettepaneku poolt hääletas 17 riigikogu liiget, sealhulgas saadikutest ühenduse Vaba Isamaaline kodanik liikmed Juku-Kalle Raid, Tõnis Lukas ja Andres Herkel.

Herkel kinnitas, et ettepaneku esitajad jäävad huviga ootama, millisele järeldusele jõuab erakondade riigieelarvelise rahastamise küsimuses justiitsministeerium.

Praegu on põhiseaduskomisjoni poolt ministeeriumile saadetud lähteülesandes sees ka riigieelarvelise rahastamise vähendamine, kuid sellega ei kaasne ühtegi konkreetset suurusjärku või summat.

Muudatusettepanek 87, mis taotles parteide rahastamise vähendamist, oli üks sajast ettepanekust, mis riigieelarve seaduse teiseks lugemiseks tehti.