Pakosta: Euroopa ei tohi unustada sõda Gruusias

 (29)
Arvamusfestival
Liisa-Ly PakostaFoto: Priit Simson

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) kolmapäevasel istungil Strasbourgis pidas Eesti delegatsiooni liige Liisa Pakosta Gruusia demokraatlike institutsioonide toimimist puudutava raporti seisukohti liiga vaoshoituks.

ENPA istungil tekitas vaidlusi raport Gruusia demokraatlike institutsioonide toimimise kohta.

"Gruusia on demokraatia arengus õigel teel, aga kõige põletavam probleem on hetkel Gruusia territoriaalne terviklikkus. Hiljutised presidendivalimised Abhaasias oli farss ja seda peaks selgesõnaliselt taunima nii rahvusvaheline üldsus kui antud raport," ütles Pakosta.

Pakosta hinnangul on Venemaa agressioon territoriaalsele terviklikkusele Gruusias ja Ukrainas väga sarnased.

"Euroopa ei tohi unustada sõda Gruusias. On kahetsusväärne, et Euroopa kontinendil on üle kuue aasta nii-öelda halle alasid nagu Abhaasia ja Lõuna-Osseetia. Sinna puudub ligipääs nii rahvusvahelistel organisatsioonidel kui inimõiguse ekspertidel," ütles Pakosta.

Pakosta sõnul on vaja toetada mitmeparteilist vaba demokraatiat Gruusias.

Seotud lood:

"Opositsiooni mahasurumine eelvangistuste ja poliitiliselt kallutatud süüdimõistmistega seavad Gruusia demokraatia ohtu, ehkki riigis on ka palju väga positiivseid arenguid."

Pakosta kutsus oma Euroopa kolleege hoidma Gruusiale uks lasti nii Euroopa Liidus kui NATO-ga liitumisel.

ENPA raport tunnustab Gruusia võime ulatuslike reformide elluviimisel, et tugevdada demokraatlikke institutsioone ja tagada iseseisev õigussüsteem.