Paet: Venemaa viivitamisest hoolimata on piirileppe õiguslik fikseerimine oluline

 (28)
Välisministeeriumi istung 17.06.2014
Minister Paet on täna ja homme BrüsselisFoto: Karl Anders Vaikla

Endine välisminister Urmas Paet ütles, et ehkki Venemaa on piirilepingu omapoolse ratifitseerimisega seotud tegevustega viivitanud nii kaua, et Eesti riigikogu uus koosseis peab seda uuesti arutama hakkama, on Eesti-Vene piirilepete jõustumine samm julgeoleku tugevdamisel, sest mida vähem on Venemaaga lahtisi küsimusi, seda parem.

"Venemaa on astumas viimaseid samme Eesti-Vene piirilepingute saatmiseks parlamenti ratifitseerimiseks. Nüüd on Vene poolel selleks vaja veel valitsuse otsust. Loodetavasti ei kesta see protsess pikalt," avaldas Paet pressiteates lootust.

"Samas on Venemaa nende sammudega viivitanud nii kaua, et Eesti riigikogu praegune koosseis, kes viis läbi piirilepete esimese lugemise, on oma tegevuse lõpetanud. See tähendab, et lepete ratifitseerimiseks Eesti riigikogus tuleb uuel koosseisul sellega uuesti alustada," nentis ta.

Samas peab Paet oluliseks piirijoon siiski fikseerida. "Mõlema poole poolt aktsepteeritava piirijoone olemasolu ja Eesti-Vene piirilepete jõustumine on samm ka julgeoleku tugevdamisel. Mida vähem on Venemaaga olulisi lahtisi küsimusi, seda parem, ning mõlemalt poolt tunnustatud piirijoone õiguslik fikseerimine on selles osas oluline."