Paet: Ukraina konflikt vajab kiiresti otsest rahvusvahelist sekkumist

 (58)
Pressikonverents Välisministeeriumis
Urmas PaetFoto: Andres Putting

Eurosaadik Urmas Paeda sõnul tuleb Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel sel neljapäeval teha konkreetsed otsused, mõjutamaks Venemaad rünnakutelainet Ukrainas peatama.

"Ukraina konflikt vajab kiiresti otsest rahvusvahelist sekkumist, milleks kõige loogilisem oleks püüda jõuda uue relvarahuni ning seejärel lubada riiki ÜRO rahuvalvejõud. Selle eeldus on muidugi, et Venemaa ei vetosta vastavat otsust ÜRO Julgeolekunõukogus. See samm võimaldaks vägivalla peatada ja lõpetada Ukraina edasised territooriumikaotused," teatas Paet.

Samas nentis ta, et see tõenäosus pole kuigi suur, sest Venemaa soovib Ukrainat nõrgestada seni, kuni see riik loobub ELi suunas liikumisest.

"Kui õnnestuks aga vägivalla peatada, siis oleks ka alust lootuseks pidada tegelikke poliitilisi kõnelusi, et konflikt lõpetada ning, et Ukraina saaks ise teha edasised valikud oma tuleviku osas," lisas Paet.

Ka Euroopa Liidu missiooni loomine võiks aidata kaasa olukorra leevendamisele, kuid suure tõenäosusega ei laseks konflikti üks osapool Venemaa ELi missiooni oma kontrolli all olevale alale.

"Seega tuleb Euroopa Liidul juba sel neljapäeval välisministrite kohtumisel teha uued konkreetsed otsused mõjutamaks Venemaad uut rünnakulainet Ukrainas peatama," ütles eurosaadik.