Paet: transponderiteta Vene sõjalennukid ohustavad reisilennukeid ka Tallinnas

 (26)
Pressikonverents Välisministeeriumis
Urmas PaetFoto: Andres Putting

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul ohustavad transponderiteta ja sisselülitamata sidesüsteemideta Vene sõjaväelennukid Euroopa õhuruumis, seal hulgas Läänemere piirkonnas reisilennukeid.

Paeti sõnul on just Läänemere kohal kasvanud Vene sõjalennukite liikumissagedus hüppeliselt.

"Samas on siinses Läänemere piirkonnas mitu rahvusvahelist lennujaama, kus reisilennukite liiklus on tihe ning lennukid muudavad kõrgust ja teevad manöövreid. Nii on transponderiteta sõjaväelennukite lennud Kopenhaageni, Stockholmi, Helsingi, Riia, Tallinna ja Gdanski lennuvälja läheduses eriti ohtlikud," ütles ta.

Paet lisas, et esitas ettepaneku ja arupärimise Euroopa Komisjonile, et selle olukorra muutmiseks samme astuda. "Tuleks algatada rahvusvahelise lennunduse konventsiooni muutmine, et keelata ka sõjaväelennukitel transponderiteta ehk pimedana lendamine. Olukorda tuleb muuta enne, kui mõni suurem katastroof juhtub," ütles Paet.

"Viimastel kuudel on olnud mitmeid kokkupõrkelähedasi olukordi reisilennukite ja transponderiteta lennanud sõjalennukite vahel. See on tõsine mäng inimeludega, mis tuleb lõpetada," ütles Paet.