Paet: kasvav surve ELi piiridele ei luba niiviisi jätkata

 (59)
Põgenikud
PõgenikudFoto: Junaidi Hanafiah, Reuters/Scanpix

Endise välisministri Urmas Paeti sõnul näitab tänane sadu inimelusid nõudnud laevaõnnetus Vahemerel, et Euroopa Liidu välispiir vajab tugevdamist.

"Tänane päev on taas toonud traagilisi teateid sadadest Vahemerel uppunud põgenikest. See on taaskord kurb märguanne, et ELi välispiir vajab tugevdamist ning mereoperatsioonid Vahemerel ja Egeuse merel intensiivistamist, et vältida uusi traagilisi õnnetusi," ütles Paet Delfile.

Paet nentis, et ELi piirivalveagentuur Frontex on olnud alarahastatud ja alamehitatud. "Kasvav surve ELi piiridele ei luba niiviisi jätkata. Frontex tuleb kujundada täiemahuliseks ELi agentuuriks, mis saab adekvaatselt ELi eelarvest rahastatud," sõnas Paet.

"Frontex ei tohi sõltuda vaid liikmesriikide panusest. Lähiaeg saab ELile olema keeruline ka piirikaitse ja põgenikesurve seisukohalt. Seega on ülim aeg Frontex korralikult ja stabiilselt rahastada ja mehitada. See peab kajastuma hiljemalt ELi järgmise aasta eelarves ja soovitavalt ka varem," märkis Paet.

Ööl vastu tänast läks põhja alus, mille oli peal ligikaudu 700 inimest.
Liibüa ranniku lähistel põhja läinud kalalaev vedas illegaalseid immigrante. Lähedal olnud kaubalaev suutis päästa 28 inimest.

Esmaspäeval läks samas piirkonnas põhja alus kardetavasti 400 inimesega pardal. Paadipõgenike vool on viimasel ajal suurenenud, kõigest sel nädalal on Itaalia merevägi päästnud Vahemerelt juba umbes 10 000 inimest.