Paet: kasvav põgenikesurve suurendab ELi põgenikega tegelemise eelarvet

 (13)
Põgenikalaager Bekaa orus Chmestaris ning Deir Al AHmeri lähistel
Foto: Ester Vaitmaa

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ütles, et hüppeliselt kasvanud põgenikesurve Euroopale sunnib Euroopa Liitu suurendama ka põgenikega tegelemise eelarvet nii sel kui ka järgmisel aastal.

Nii toetas Euroopa Parlament juulis ELi piirivalveagentuuri Frontexi, Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti ja Europoli eelarve suurendamist sel aastal 69,6 miljoni euro võrra, teatas europarlamendi saadik.

Paeti sõnul kutsus Euroopa Parlament juba kevadel üles suurendama pagulasküsimustega tegelevate asutuste eelarveid. "See vajadus on kahjuks kiiresti kasvav, arvestades kasvavat põgenikearvu Süüriast ning võimalikku olukorra halvenemist Ukrainas," lisas ta.
ELi järgmise aasta eelarve eelnõu näeb Euroopa ühise varjupaigasüsteemi tugevdamiseks ja arendamiseks ette 174 miljonit eurot rohkem kui sel aastal.

Paeti sõnul on see aga vaid suurte probleemide tagajärgedega tegelemine. "Senisest oluliselt rohkem tuleb panustada Euroopa naabruse konfliktide lõpetamisse, mis vähendaks Euroopa-suunalist põgenikesurvet ning põgenike varjupaikade toetamisse konfliktipiirkondade vahetus naabruses," lisas ta.