Paet ja Verhofstadt pöördusid Kohveri vabastamiseks ELi välisasjade kõrge esindaja poole

 (8)
Eston Kohver
Eston KohverFoto: RIA Novosti

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ja Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) fraktsiooni esimees Guy Verhofstadt pöördusid ühiskirjas ELi välisasjade kõrge esindaja Federica Mogherini poole seoses Eston Kohveri röövimisega ja tema jätkuva vangistuses hoidmisega Moskvas.

Paeti sõnul paluvad nad ühiskirjas Mogherinil käsitelda Kohveri röövimise ja ebaseadusliku kinnipidamise probleemi kõikidel kahepoolsetel ja mitmepoolsetel kohtumistel Venemaa ametivõimudega ja teha endast kõik oleneva Eston Kohveri vabastamiseks.

Paeti ja Verhofstadti ühiskiri pööras Mogherini tähelepanu ka sellele, et Eston Kohveri röövimisega on Venemaa ametivõimud rikkunud rahvusvahelist õigust, kuivõrd Venemaa julgeolekuametnikud sisenesid ebaseaduslikult Eesti territooriumile ja röövisid Eesti kodaniku. "Eesti on Kohveri viivitamatuks vabastamiseks astunud kahepoolses suhtluses Venemaaga mitmeid diplomaatilisi ja konsulaarsamme," ütles Paet. "Oleme tõsiselt mures praeguse menetluse pärast, kuivõrd Kohveri ebaseaduslikku kinnipidamist on pikendatud 5. aprillini ning temalt on võetud õigus õiglaseks kohtupidamiseks ning Vene riigi poolt määratud advokaat ei paku asjakohast õiguslikku abi," lisasid Paet ja Verhofstadt kirjas.

Samuti juhtisid kirja autorid tähelepanu Kohveri tervislikule seisundile, mis on kinnipidamise ajal halvenenud. "Pärast korduvaid taotlusi lubati Eesti arst Kohverit vaatama, tänu millele ta sai vajalikku arstiabi ja ravimeid," ütles Paet.