Paavo Nõgene: murelikuks teeb nukuteatri juhi Meelis Pai jäik finantsraskuste eitamine

 (22)
Paavo Nõgene: murelikuks teeb nukuteatri juhi Meelis Pai jäik finantsraskuste eitamine
Paavo NõgeneFoto: Andres Putting

Kultuuriministeeriumi siseauditi üksus alustab homsest teatris SA NUKU auditi läbiviimist, et uurida teatris tekkinud pikaajalise makseraskuse põhjused.

Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene rääkis, et ministeeriumi teeb murelikuks teatri juhi Meelis Pai jäik finantsraskuste eitamine, sest ka hiljutise autoriõiguste rikkumise ilmsikstulekul pidas teatri juht seda teatrivastaseks rünnakuks.

"Kui kõik on korras, siis ei ole alust peljata auditit ega selle tulemusi," ütles Nõgene.

Kantsler Nõgene rõhutas, et ministeeriumi eesmärk on tagada nukuteatris toimiv töörütm ja aidata teatril jõuda reaalselt tasakaalustatud eelarveni.

Audit peab selgitama, kas nukuteatri 2012. aasta majandustegevus on kooskõlas kinnitatud eelarve ja seadusandlusega ning kas raha on kasutatud sihipäraselt.

Kantsler Nõgene sõnul oli 31. detsembri 2012. aasta seisuga nukuteatri lühiajalised kohustused 402 915 eurot ja käibevara 57 070 eurot, seega ületasid teatri lühiajalised kohustused käibevara 345 845 euroga.

Kantsler lisas, et 2011. aasta lõpus oli sama näitaja 177 278 eurot, seega on teatri rahaliste vahendite puudujääk aastaga kahekordistunud, mitte vähenenud.

Seotud lood:

Nõgene selgitas, et nukuteater oli jaanuari palkade maksmiseks mõeldud raha kasutanud juba 10. jaanuariks ligi 90 protsendi ulatuses, kuigi palgapäev on kuu lõpus.

Nii pidi ministeerium nukuteatrile jaanuaris tavapärase toetuse ehk 77 196 euro asemel eraldama 136 804 eurot, mis tähendab, et teater sai igakuise ettenähtud toetuse asemel ligi kahe kuu toetuse.

"Vastasel korral oleks jäänud teatri töötajatel kuu lõpus töötasu saamata," märkis Nõgene. "Panime eraldise lepingusse kirja, et seda raha saab kasutada vaid töötajate palkadeks ja riigimaksude tasumiseks ja selle lisaeraldise lepingu allkirjastas teatri poolt Meelis Pai."

Auditi aruanne valmib veebruari lõpul, selle tulemustest teavitatakse ka SA Nuku nõukogu.