Paavo Nõgene: keelamine pole moes. Lehelapse amet pakub elamust ja tegevust, mitte aja surnuks löömist

 (21)
Eesti Ekspressi müük tänaval
Lehelaps Eesti Ekspressi müümasFoto: Tiit Blaat

Tööinspektsioon koostas Ekspress Meediale väärteoprotokolli selle tõttu, et Eesti Ekspressi ja Maalehe ajalehti on suvel müünud alla 12-aastased lapsed. Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene kommenteeris sotsiaalvõrgustikus Facebook, et tööinspektsiooni reaktsioon on vindi ülekeeramine.

Ei saa jätta sõna sekka ütlemata, kuna olen ka ise oma töist elu alustanud ajalehepoisina. Mõistan, et seadused on täitmiseks, aga ülereguleerimine või ebaarukas vindi ülekeeramine mitte.

Aasta siis oli ilmselt 1989 või 1990, täpselt ei mäleta (sündinud 1980). Sõitsin hommikul kell 6 Tartus jagrattaga toonase Postimehe toimetuse juurde, Gildi tänaval. Sain endale jõukohase koguse värsket Postimeest ja neljapäeviti Eesti Ekspressi. Müüsin need maha ning käisin ja võtsin huvi korral juurdegi. Oli päevi, kui olin edukas.

Keegi mind ei sundinud, keegi mind ei suunanud sellele tegevusele. See oli minu soov, sisustada oma linnalapse suve, sealjuures teenida väike taskuraha lisa. Vanemad olid adekvaatsed, mõistsid, mida ma teen, andsid selleks loa. Nagu näha, ei ole nad suurelt mööda pannud, töötan seniajani.

Mida mulle lehepoisi amet andis? Andis teatavas mõttes teotahte, tegevuse, ma ei hänginud niisama kuskil kaubanduskeskuse juures ja ei genereerinud mõtteid, mis ei pruukinuks olla kõige arukamad. Ma sain aru, et "raha ei tule seina seest", ma sain tahte ja kire teha tööd.

Seotud lood:

Huvitav, kas tööinspektsioonis ei tööta tõesti kedagi, kes ise pole ajalehepoisi-ajalehetüdrukuna alustanud, või kelle laps seda on teha soovinud? Rääkige korra nendega, enne kui keerate vindi üle, ning otsige lahendust, mitte põhjendusi, miks ei saa. Kui vihje saabus eelmise aasta juunis, siis olnuks teil aega lahendust otsida/pakkuda tervelt aasta. Keelamine pole tänapäeva ühiskonnas enam moes, inimsõbralikum on otsida lahendusi.

Ja lõpetuseks. Ei ole mina veendunud, et sügisene koolikott kergem on kui ajalehepakk, mis tund tunnilt kaalu kaotab. Sealjuures pakub lapsele elamuse ja tegevuse. Mitte ei genereerita ja eluõpetata ajasurnukslöömist.