Oxfordi ülikooli koroonaviiruse vaktsiin tekitab immuunsuse

 (140)
Oxfordi ülikooli koroonaviiruse vaktsiin tekitab immuunsuse
Foto on illustreeriv.Scanpix/EPA

Oxfordi ülikooli välja töötatud koroonaviiruse vaktsiin on osutunud senimaani ohutuks ja kutsub esile immuunvastuse.

1077 inimesega tehtud katsed näitasid, et süst viis nende organismi antikehade ja T-rakkude valmistamiseni, mis suudavad võidelda koroonaviirusega, vahendab BBC.

Tulemused on paljulubavad, kuid on veel liiga vara öelda, kas sellest piisab kaitse pakkumiseks ja käimas on suuremad uuringud.

Suurbritannia on juba tellinud 100 miljonit annust vaktsiini.

Millised on järgmised sammud uuringus?

Uuring ei suuda näidata, kas vaktsiin võib ära hoida inimeste haigestumise või veelgi vähendada nende COVID-19 sümptomeid.

Järgmises katseetapis osaleb Ühendkuningriigis üle 10 000 inimese.

Uuringut on laiendatud ka teistesse riikidesse, kuna Ühendkuningriigis on koroonaviiruse tase madal, mistõttu on vaktsiini tõhususe kohta raske teavet saada.

Suurel katsel osaleb 30 000 inimest USA-st, samuti 2000 Lõuna-Aafrikast ja 5000 Brasiiliast.

Samuti kutsutakse üles tegema nn proovikatseid, mille käigus vaktsineeritud inimesed nakatatakse tahtlikult koroonaviirusega. Kuna koroonaviiruse põhjustatud haiguse COVID-19 vastu puudub ravi, tekitab see eetilisi probleeme.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!