Kuna üks Eesti eesistumise eesmärke on suurendada Julgeolekunõukogu läbipaistvust, toimub kohtumine formaadis, mis on avatud kõigile ÜRO liikmesriikidele, teatas välisministeerium.
Julgeolekunõukogu liikmetest on esindatud kõrgetasemeliselt üle poole: Saksamaa, Prantsusmaa, Belgia, Dominikaani Vabariik, Vietnam, USA ja Ühendkuningriik. Osalust on kinnitanud välisministrid enamikest Euroopa riikidest, sealhulgas Põhjamaad ja Balti riigid, Gruusia ja Ukraina, aga ka näiteks Keenia, Boliivia, Brasiilia ja Madagaskari välisminister.
Orienteeruv ajakava
17.00 välisminister Reinsalu sissejuhatus
17.05 Euroopa Liidu kõrge esindaja Josep Borrell
17.15 ÜRO poliitikavaldkonna asepeasekretär Rosemary DiCarlo
17.25 Yale’i ülikooli professor Timothy Snyder
17.40–18.20 sõna saavad Julgeolekunõukogu liikmed (protokolli kohaselt on Eesti sõnavõtt nõukogu liikmetest viimane)
18.20–… sõna saavad teised ÜRO liikmesriigid
Välisminister Reinsalu: kahjuks pole kõik võtnud kuulda Teise maailmasõja õppetunde
Kõrgetasemelisel kohtumisel, millega meenutati Teise maailmasõja lõppu Euroopas, rõhutas välisminister Urmas Reinsalu Eesti sõnavõtus, et kahjuks pole konfliktid Euroopas lõppenud ning Venemaa agressioon Ukraina ja Gruusia vastu jätkub.
Reinsalu sõnul on see vastuolus Teise maailmasõja kolme suurima õppetunniga: kaitsta oma vabadust, mõista hukka ebaseaduslik jõukasutamine ning teha koostööd rahu saavutamise ja hoidmise nimel.
„Teine maailmasõda on tragöödia, mis tõi inimkonnale kirjeldamatuid kannatusi – eriti Euroopas, aga ka Aasias, Aafrikas, Vaikse ookeani piirkonnas ja mujal maailmas ning mille tulemusel hukkus enam kui 40 miljonit tsiviilisikut ja 20 miljonit sõdurit. Mälestame kõiki hukkunuid,“ sõnas Eesti välisminister.