OTSEPILT | Eesti korraldab ÜRO julgeolekunõukogus küberruumi stabiilsusele keskenduva kohtumise

 (1)

Eesti korraldab täna õhtul esmakordselt ÜRO Julgeolekunõukogu ajaloos küberruumi stabiilsusele, kübernormidele ja rahvusvahelisele õigusele keskenduva kohtumise. Avasõnavõtu Kultuurikatla stuudiost teeb peaminister Jüri Ratas ning üritust juhivad Tallinnast välisminister Urmas Reinsalu ja New Yorgist Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson.

Külalisteks on maailmatasemel eksperdid: ÜRO desarmeerimisküsimuste kõrge esindaja Izumi Nakamitsu, Singapuri küberturbeagentuuri juhi David Koh ning Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse tehnoloogiapoliitika direktori James Lewis.

Praegu on õige aeg käsitleda Julgeolekunõukogus seda, kuidas ennetada konflikte küberruumis ja kuidas riigid saaksid oma digitaalset infrastruktuuri paremini kaitsta. Koroonakriis kiirendab riikide digitaliseerumist veelgi. Samal ajal on alates kriisi algusest sagenenud küberründed nii haiglate ja teiste meditsiiniasutuste vastu kui ka muu küberkuritegevus internetis.

Eesti ise on küberkonfliktis karastunud riik. Kui Eestit tabasid 2007. aastal laiaulatuslikud küberründed, siis polnud ühtegi rahvusvahelist poliitilist mehhanismi, mille kaudu tõstatada rünnakute olulisust, kutsuda appi teisi riike või mõista hukka ründajaid. Alates 2007. aastast on Eesti teinud ära suure töö küberjulgeolekuteemade tõstatamisel ELis, NATOs, OSCEs, ÜROs ja mujal.

Seotud lood:

Kohtumine on avatud osaluseks tervele ÜRO liikmeskonnale ja valitsusvälistele organisatsioonidele. Kaaskorraldajad on Belgia, Dominikaani Vabariik, Indoneesia ja Keenia.

Orienteeruv ajakava:

  • 17.00 Avasõnavõtt peaminister Jüri Rataselt
  • 17.10 ÜRO desarmeerimisküsimuste kõrge esindaja Izumi Nakamitsu
  • 17.17 Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse tehnoloogiapoliitika direktori James Lewis
  • 17.24 Singapuri küberturbeagentuuri juhi David Koh
  • 17.30 Sõnavõtud ürituse kaaskorraldajatelt (Belgia, Dominikaani Vabariik, Indoneesia ja Keenia)
  • 17.40 Sõnavõtud Julgeolekunõukogu liikmetelt
  • 18.20-… Sõnavõtud teistelt ÜRO liikmesriikidelt