OTSEBLOGI | Veel kolmel inimesel tuvastati koroonaviirus. Terviseamet annab ülevaate

 (618)

Terviseameti labor tuvastas täna varahommikul veel kahel Põhja-Itaaliast ja Prantsusmaalt naasnud täiskasvanud tallinlasel Hiinast levima hakanud koroonaviiruse. Pressikonverentsil kella 15.30 kinnitati, et on veel üks haigestunu. Kokku on haigestunuid seega 13.

Terviseametis laboris on alates 31. jaanuarist kokku tehtud 350 COVID-19 testi. Eestis on viirushaiguse COVID-19 tuvastamise võimekus täna terviseameti ja Synlabi laborites. Lähimate päevade jooksul luuakse see võimekus ka Põhja-Eesti regionaalhaigla, Tartu ülikooli kliinikumi, Ida-Viru Keskhaigla ja Pärnu haigla laborites.

Terviseameti pressikonverents
Välisministeerium hoiatab lisaks Itaaliale ka Prantsusmaale ja Saksamaale reisimise eest. "Palume ühtlasi arvestada, et kuna viirusjuhtumeid tuvastatakse ka üle kogu Saksamaa ja Prantsusmaa, soovitab välisministeerium tõsiselt kaaluda nendesse riikidesse reisimise vajalikkust. Viiruse tõkestamiseks rakendatavate meetmetega tuleks arvestada terves riigis. Oht sattuda karantiini või liikumiskeeldude mõjualadele võib tekkida ootamatult."
Pressiüritus lõppes. 
Kõik lennud, ka täna siia saabuv Bergamo lend, läbib skriinimise. Lisaks on terviseameti nõustajad lennujaamades kohal, et inimesi teavitada koroonaviirusest. "Jah, oleme arvestanud selliste lendudega."
"Juba mõeldakse laiemalt nendele aladele, kuhu kiirabi võiks testima minna," rääkis terviseameti esindaja.
WHO nimetab Prantsusmaad ja Saksamaad uuteks kriisipiirkondadeks, ajakirjanik uuris, miks Eesti seda ei tee. "Täna on nii WHO kui Euroopa katuseorganisatsioon öelnud, mis on riskipiirkonnad. Iga riik nimetab riskipiirkonnad ise, Eesti peab ohupiirkondadeks neid riike, kus toimub kohapealne levik."
Inimene peab andma kaks negatiivset proovi, et öeldaks, et koroonaviirusesse nakatunu on terveks saanud.
"Kõik meie 13 juhtu, mis tänaseks on teada, on stabiilsed ja üsna kerged vormid. Üks inimene on haiglas ja viibib ka täna haiglas, kuigi tema elu pole ohus ja tal pole halba terviseseisundit," ütles terviseameti esindaja. 
Prantsusmaa nakatunu liikus Genfist Helsingisse ning Helsingist Tallinnasse. Lähikontaktseid on teavitatud. 
Terviseamet kinnitas, et tegemist pole riigisisese levikuga, kõik juhud on sisse toodud. 
Eestis on 13 koroonaviirusesse nakatanud, vahepeal kinnitati veel üks haigusjuht. 

Koroonaviiruse proov võetakse tervishoiutöötaja otsuse alusel, kes lähtub analüüsivajaduse määramisel juhudefinitsioonist ehk ilmnenud sümptomitest ja sellest, kas inimene on hiljuti viibinud haiguse leviku riskipiirkonnas või võib olla kokku puutunud koroonaviiruse kandjaga. Võttes arvesse Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) riskihinnangut, on tervisameti hinnangul koroonaviiruse riskipiirkondadeks Hiina Rahvavabariik, Itaalia, Iraan ja Lõuna-Korea.

Koroonaviiruse analüüsi saab edukalt teha inimesele, kel on haigussümptomid juba ilmnenud – enne haigusnähtude nagu köha, palavik ja hingamisraskused tekkimist annab analüüs suure tõenäosusega valenegatiivse tulemuse.

Kui inimene kahtlustab haigestumist koroonaviirusesse, tuleks nõu pidada kas oma perearsti või perearsti nõuandeliiniga 1220. Tõsisema tervisemure (nagu hingamisraskused) korral tuleks helistada hädaabinumbril 112. Kindlasti ei tohiks minna abi otsima mõne haigla erakorralise meditsiini osakonda, sest sellisel juhul võib inimene võimalikku viirust edasi levitada teistele ruumis viibijatele. Inimestel, kes ootavad koroonaviiruse proovi tulemusi või kelle analüüs osutus positiivseks, tuleb nakkushaiguse edasise leviku tõkestamiseks püsida kodus.

Seotud lood:

Nii Tallinnas kui Tartus tegutsevad lisaks kiirabi tavalistele kiirabibrigaadidele ka tervishoiutöötajast ja erakorralise meditsiini tehnikust kaheliikmelised lisabrigaadid, mis teenindavad vaid koroonaviiruse kahtlusega seotud väljakutseid. Kaheliikmelised brigaadid võtavad proove nakkuskahtlusega inimese kodus. Avalikesse kohtadesse (nagu lennujaam ja sadam) reageerib koroonaviiruse kahtluse korral ööpäevaringselt kolmeliikmeline kiirabibrigaad, mis toimetab nakkuskahtlusega inimese ka haiglasse.

Tänase info kohaselt on COVID-19 sümptomid sarnased gripi sümptomitele. Viirus võib põhjustada köha, palavikku ja hingamisraskuseid. Viirus levib peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomulikud sümptomid, eelkõige köha.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!