Otepää vallavanem astub tagasi: kriminaaluurimine on mõjutanud tervist ja rikkunud töörahu

 (50)
Täiendatud kell 14.20!
Kaido Tamberg
Kaido TambergFoto: Argo Ingver

Valla kommunikatsioonijuhi sõnul ei ole tagasiastumine seotud vallavanema suhtes algatatud kriminaaluurimisega. Küll aga lahkus peale kahtlustuse saamist Kaido Tamberg erakonnast.

Otepää vallavanem Kaido Tamberg esitas eile lahkumisavalduse, mille kohaselt lõpetab ta vallavanemana töö märtsi lõpus. Tamberg ise viibib praegu koosolekul ja ei saanud asja esialgu lähemalt kommenteerida.

Valla kommunikatsioonijuht Monika Otrokova sõnul ei ole Tambergi lahkumine seotud kriminaaluurimisega, mis Tambergi ja abivallavanema Kajar Lepiku suhtes algatatud on. Vallajuhid said nimelt jaanuari keskel kahtlustuse omastamist käsitleva paragrahvi järgi.

Kella 14 ajal teatas Tamberg pressiteate vahendusel, et lahkus siiski töörahu huvides.

"Ütlesin juba mõni kuu tagasi, et kaalun oma tagasiastumist. Kuigi mul on olemas veenev isikumandaat valimistelt ja tugev poliitiline toetus koalitsioonis ametis jätkamiseks ja oma meeskonna toetus ka praegu, tegin otsuse vabatahtlikuks taandumiseks vallavanema ametikohalt," selgitas Tamberg.

"See annab võimaluse tõe väljaselgitamiseks ilma Otepää mainet edasiselt proovile panemata ning tagab töörahu meie tõeliselt hästitoimivas meeskonnas ja koalitsioonis. Mulle on oluline, et töörahu säiliks ning et vallaametnikud saaks oma tööd edasi teha, seda enam praeguses olukorras. Mulle esitatud kahtlustused peavad saama lahenduse ja tõde peab tõusma. Läbielatu on mõjutanud ka minu tervist," selgitas Tamberg.

Seotud lood:

"Ennast süüdi ja endal süüd kahtlustustes esitatus ma jätkuvalt ei tunne ning loodan selle poliitilise maiguga alatuse hiljemalt kohtus seljatada. Seni jätkan Otepää vallavolikogu liikmena praeguses ühtses meeskonnas. Olen veendunud stabiilse valitsemise ja meeskonnatöö pooldaja Otepääl ja toetan oma järeltulija leidmist meie valimisliidu ridadest," teatas Tamberg.

Lõuna prokuratuuri pressiesindaja Kauri Sinkevicius ütles Delfile, et Tambergi suhtes algatatud uurimine on hetkel kohtueelses menetluses.

Korruptsioonikahtlus

Tamberg ja Lepik peeti kinni jaanuari keskel kahtlustatavatena korruptsioonikuritegudes, mis puudutavad Sangaste lossi ja veel ühe kinnistu omandisuhetega seotud tehinguid ning kokkuleppeid. Peale kinnipidamist teostati läbiotsimised kahtlustatavate töö- ja elukohtades ning nendega seotud äriühingutes.

Tamberg ütles toona Delfile, et tegemist on juhtumitega, mida on juba varasemalt korduvalt arutatud. "Eks uued tuuled puhuvad vanu purjeid pingule," selgitas ta. "Põhimõtteliselt puudutas kahtlustus neid samu Sangaste lossi, minu ja volikogu otsuste võimalikku seost ja omakasu. Need asjad ja mõned tehingud, millest nad siis arvavad, et äkki on saadud mingit kasu," rääkis Tamberg jaanuaris.

Valimisliidust Ühinenud Kogukonnad 2017. aastal Otepää volikokku ja sealt vallavanemaks valitud Tamberg kuulus 1998. aastast Sotsiaaldemokraatlikku erakonda. Peale kahtlustuse saamist on ta lahkunud ta lahkunud Sotsiaaldemokraatlikkust erakonnast.

2018. aasta märtsis avaldati Kanal 2 saates "Radar" lugu sellest, kuidas vallavanem Tamberg kasutas ära oma positsiooni, et Sangaste lossi oma perele omastada. Tamberg kaebas seepeale meediakanali kohtusse, ent kohus hagi ei rahuldanud.

Sangaste lossiga seotud tehingutest kirjutas aasta hiljem ka Äripäev. Leht kajastas rahandusministeeriumi ettekirjutust Otepää vallavanemale, milles käskis leida lahendus 2016. aasta ebaseaduslikule tehingule, kui enne omavalitsuste liitumist otsustas Sangaste valla volikogu võõrandada Sangaste mõisa omanikfirma osakud 714 000 euroga MTÜ-le sangaste Asundused, rakendades viieaastast maksetähtaega.

Rahandusministeeriumi hinnangul sai tehingut käsitleda kui laenu andmist, ent kuna MTÜ Sangaste Asundused ei olnud vallast sõltuv üksus, ei oleks tohtinud talle ka laenu anda ja MTÜ pidanuks osaluse eest tasuma koheselt.