OSCE VAATLEJA ASSON JÕUDIS EESTISSE: Kuu aega kinnipidamisasutuses veeta ilma süüdistust esitamata on vaimselt väga raske

 (102)
OSCE VAATLEJA ASSON JÕUDIS EESTISSE: Kuu aega kinnipidamisasutuses veeta ilma süüdistust esitamata on vaimselt väga raske
Tõnis AssonFoto: Tanel Meos

Ukrainas OSCE vaatlusmissioonil kinni peetud Tõnis Asson jõudis täna tagasi Eestisse. Tallinna lennujaamas antud pressikonverentsil rääkis mees, et töötab ka edaspidi OSCE vaatlejana ning läheb vajadusel Ida-Ukrainasse tagasi.

Assoni sõnul mingit ühendust neil välismaailmaga ei olnud.

OSCE vaatleja saabumine Tallinna
Asson lisas ka, et ta töötab endiselt OSCE vaatlejana ja läheb vajadusel Ida-Ukrainasse tagasi.
Asson ütles Delfi küsimusele vastates, et mingit ühendust neil välismaailmaga ei olnud.
Asson: Need, kes kinni pidasid, võisid olla vastupanuliikumise liikmed või lihtsalt aktivistid, rohkem ma öelda ei saa. Tihti küsiti meie käest, miks maailma meedia nimetab meid erinevateks "-ist"-ideks. Ma ei osanud neile ausalt öeldes vastata. Nad on kõik inimesed, igaühel on oma lugu, miks relv kätte võeti. Arvestades seda, et OSCE vaatlejad peavad olema erapooletud ja kõik ära kuulama, on see ka meie ülesanne, et kõik pooled ära kuulata. Siinkohal on mul palve mitte sildistada.
Paet: OSCE vaatlejate reeglid on täpselt kehtestatud ja ranged ses osas, mida vaatlejad võivad teha. Selles osas ei ole kindlasti põhjust otsida mingit loomingulist lähenemist vaatlejate poolt.
Asson: Meil on alati kaasas kaardid, telefonid, aga meil on kokkulepitud mängureglid, mille raames tegutseda: me ei pildista tegevust, ei märgi asju kaardile. Ses osas ei ole meie tegevuse käigus võimalik leida midagi, mille põhjal meid kinni pidada. Tegemist oli tavalise patrulliga, millega olime juba kuu aega tegelenud, põhjus meid kinni pidada oli otsitud.
Asson: Meid peeti kinni lihtsa protsesi käigus piiripunktis. Järelikult oli vajadus/tellimus meid ajutiselt kinni pidada. Rohkem ma sellest ei räägi.
Asson: Varem näitasid ka mõned märgid, et OSCE vaatlejaid võib kinni pidada, see on osa sellest tööst, mida vaatlejad teevad. Kui meid kinni peeti, veeti meid ühte ruumi, peeti alguses 24 tundi ühes kohas kinni. Samas rääkisime me kinnipidajatega ka sellest, mis Ukrainas toimus. Mul kindlasti ei ole tekkinud Stockholmi sündroomi ja mingit isiklikku sidet kinnipidajatega, aga suhted olid inimlikud.
Asson: Paljudest üksikasjadest ma kahjuks rääkida ei saa, kuna üks OSCE meeskond on veel hetkel kinni peetud.
Paet: Loodan, et ka ülejäänud neli vaatlejat vabastatakse üsna pea. Ukrainas on välja kuulutatud relvarahu. See on osa laiemast pildist ja poliitilistest arengutest.
Paet: Ma tahan sissejuhatueks tänada kõiki inimesi ja oorganisatsioone, kellega tegime koostööd, et rahvusvahelised vaatlejad saaksid vabaks. Need koostööpartnerid on nii rahvusvahelised kui ka Eestist seest ja riigiasutustest, samuti ka meie saatkonnad.
Tõnis Asson jõudis Tallinna lennujaama fotograafide klõpsutamise saatel. Teda tervitas välisminister Urmas Paet.
Paet: Rääkisin eile Assoniga telefonitsi, kui ta oli Donetskis ja vabastatud, temaga tundus kõik korras olevat. Eks me mõne minuti pärast näeme.
Paet: Assoni tausta osas pole muretsemiseks põhjust olnud. Paljude vaatlejate taust on ka sõjaväeline. Selles suhtes pole Assoni taust erand.
Urmas Paet: Sellistel puhkudel, mil on mõni Eesti inimene ebaseaduslikult kinni võetud, on see muidugi inimlikult raske. Mul on hea meel, et Asson ja ta kaaslased on vabad. Kindlasti tuleb sest loost teha ka laiemaid järeldusi sellest, mis puudutab rahvusvaheliste vaatlejate positsiooni selles piirkonnas. Meie poolt oli OSCE missiooniga tihe infovahetus, ma suhtlesin ka ise mitmel korral selle aja jooksul näiteks Šveitsiga. Mingeid nõudmiseid separatistide poolt ei esitatud. Nädal aega tagasi, kui Ukrainas kuulutati välja relvarahu, siis hakkasid ka vaatlejatega seotud asjad liikuma: see on osa suuremast pildist. Seni, kuni jõu kasutamine ja vägivalla kasutamine Ida-Ukrainas jätkub, ei ole võimalik öelda, et asjad liiguvad paremuse poole. Venemaa poolt tuleb samuti endiselt agressiivset retoorikat kas või seoses eilsete assotsiatsioonilepetega.
Ukrainas OSCE vaatlusmissioonil kinni peetud Tõnis Asson jõuab täna tagasi Eestisse. Delfi teeb Tallinna lennujaamast otseülekande.

Ida-Ukraina separatistide vabastatud Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) Eesti vaatleja Tõnis Assoniga telefoni teel vestelnud välisminister Urmas Paet sõnas, et Assoni tervisega on kõik korras.

Asson ütles eile telefonikõnes, et kinnipidajad suhtusid vaatlejatesse viisakalt. „Neid peeti normaalsetes tingimustes ning suuri kaebusi selle osas Asson esialgu ei esitanud,” ütles minister. Tema sõnul vaatlejate rühma vabastamisel nõudmisi ei esitatud, ent olukorda ennast mingil juhul siiski rahuldavaks pidada ei saa. „Inimestelt vabaduse võtmine on igal juhul selgelt taunitav ja kuritegelik,” ütles Paet ja täiendas, et vaatlejate kinnipidajad on üldjoontes teada.