Opositsiooni toetus on praegu koalitsiooni reitingust kõrgem

 (294)
Kaja KallasFoto: Taavi Sepp

Kui järgmisel pühapäeval toimuksid riigikogu valimised, annaks Reformierakonnale oma hääle 35,4 protsenti vastanutest, selgus Ühiskonnauuringute instituudi ja uuringufirma Norstat läbiviidud küsitlusest. Uue tipu saavutanud Reformierakonna kõrval on toetus langenud nii Keskerakonnal kui ka EKRE-l.

Reformierakonna järel teisena püsiva Keskerakonna toetus on 20 protsenti, mis on 1,2 protsenti vähem kui nädal tagasi. Vahe Reformierakonnaga on seega 15,4 protsenti, mis pole samuti selle aasta jooksul nii suur olnud. Kolmandal kohal jätkab Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) (16,5 protsenti), neljandal kohal Sotsiaaldemokraatlik Erakond (10,8 protsenti) ning viiendal kohal Isamaa (8,4 protsenti).

Koalitsioonierakondi toetab seega kokku 44,9 protsenti ja opositsioonierakondi 46,2 protsenti. Norstati küsitlustes pole praeguse koalitsiooni toetus olnud varem nii madal ning praeguse opositsiooni toetus olnud nii kõrge.

Seotud lood:

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on kuni 1,55 protsenti.

Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 11. juunist 15. juulini, mille raames küsitleti kokku 4002 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.