Opositsioon esitab homme riigikogule Mart Helme umbusaldusavalduse

 (354)
Mart Helme pressikonverents 25.11.2019
Mart HelmeFoto: Andres Putting

Opositsiooni kuuluvad Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) esitavad tõenäoliselt homme riigikogule siseminister Mart Helme umbusaldusavalduse.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ja SDE esimees Indrek Saar kinnitasid Delfile, et plaanivad homme hommikul kell 10 anda riigikogu menetlusse siseminister Mart Helme umbusaldusavalduse.

Täna hommikul ütlesid Saar ja Kallas, et nende hinnangul ei sobi Soome peaministrit kritiseerinud Mart Helme siseministriks. Nad andsid peaminister Jüri Ratasele (KE) aega täna õhtuni Helme ise ametist vabastada või ametist lahkuma sundida, kuid koalitsiooninõukogu koosoleku järel selgus, et seda ei juhtu.

Helme otsustas pärast koalitsiooninõukogu kohtumist Soome peaministri ees vabandada. Ta märkis, et tema öeldust Soome peaministri kohta saadi valesti aru. "Ma vabandan Soome peaministri ees, kui see valestimõistmine on võimendunud ka Soomes," sõnas Helme. "See asi on vaja ära klaarida," sõnas ta.

Helme kinnitas täna ka, et peab Soomet oluliseks naaberriigiks ja on tänulik Soome rahva ja riigi panuste eest Eestile. "Soome rahvaga ei ole meil mingeid kanakitkumisi. Küll aga pean tunnistama, et konservatiivina, rahvuslasena olen ma mures Soome praeguse võimaliku kursi pärast ja nende järelmite pärast, mis sellel kursil võivad olla," ütles ta.

Helme sõnas, et tänasel kohtumisel selgitasid koalitsioonierakondade esimehed oma positsioone ja arutelude lõpuks leidsid, et vaatamata vääritimõistmistele ja emotsionaalsetele reaktsioonidele, on mõistlik koos jätkata. Ta lisas, et peaminister Jüri Ratas ei rääkinud temaga ametist vabastamisest.

Seotud lood:

Eilses raadiosaates "Räägime asjast" kritiseeris siseminister Helme teravalt Soome uut peaministrit Sanna Marinit ning viitas, et punased tahavad üldse Soome riiki likvideerida. Helme tuletas saates meelde Vladimir Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister. "Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ning harimatust inimesest on saanud valitsuse liige," teatas ta.

Täna õhtul kogunenud SDE juhatus arutas siseminister Helme väljaütlemiste tõttu tekkinud kriisi Soome-Eesti suhetes. SDE esimees Indrek Saar rõhutas, et rünnak sotsiaaldemokraadist Soome peaministri Sanna Marini vastu oli rünnak sotsiaaldemokraatidele oluliste põhimõtete vastu. "Inimestel peavad olema võrdsed võimalused sõltumata nende soost ja päritolust. Mart Helme ründas Sanna Marinit mitte ainult tema maailmavaate vaid ka soo, vanuse ja päritolu tõttu. Iga töötav inimene, sõltumata tema ametikohast, on austust ja lugupidamist väärt," ütles Saar.

Opositsioon püüdis Helmet umbusaldada ka juunis, kuid siis kukkus see läbi.