ONLINE INTERVJUU | Taavi Aas: korruptsioonivaba ühiskonda pole olemas. Kus on inimlikud nõrkused, seal ta ka aeg-ajalt ilmneb

 (206)
Taavi Aas
Taavi AasFoto: Ilmar Saabas

Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas vastas täna alates kella 14st lugejate küsimustele.

Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas oli Delfi ja Eesti Päevalehe toimetuses küsimustele vastamas kella 14st kuni kella 15.20ni.

Taavi Aas vastab lugejate küsimustele
Tänane online-intervjuu on läbi. Eesti Päevalehe ja Delfi toimetus tänab teid kõiki sisukate küsimuste eest! Neid sai sel korral väga palju ning on rõõm, et lugejate huvi on niivõrd suur. Ajanappuse tõttu ei jõudnud Taavi Aas paraku suurele osale küsimustest vastata. Jätame küsimused meie varamusse ja loodame, et need saavad tulevikus mõnes muus formaadis vastuse! 
Taavi Aas: Mina oma vuntse ei puutu. Mõelgem kasvõi Jüri Toomepuu häälteedule :) Tänan küsimuste eest ja kohtumiseni.
info@ekspressmeedia.ee: lugeja küsib: Millal Hr Aas oma vuntsid maha ajab? Klandorf juba ajas, läks isegi juuste kallale
Taavi Aas: Yana Toom toetab kandideerimisega oma erakonda, ja see võimalus on kõigil eri tasandi saadikutel. Mina omalt poolt võin kinnitada, et kandideerin päriselt ja ei peibuta kedagi.
Veera Kopli: Tere! Juhtusin lugema Raimond Kaljulaiu postitust, et kõik tema konkurendid, kaasa arvatud keskerakondlane Yana Toom. on peibutuspardid ja Kaljulaid on ainus, kes peale valimisi jätkab linnaosas. Ja tõepoolest, milleks siis Toom kandideerib, ega te ju ometi ei hoia talle kohta linnavalitsuses?
Taavi Aas: Minu poolt saate hääletada juba oktoobris ja ise võin Tallinna raha kasutamise osas minna muretult kasvõi detektori alla.
info@ekspressmeedia.ee: Vahur küsib: Millal saab Teie arvates Tallinn korruptsioonivabaks ja millal saab Tallinn normaalse linnapea?
Taavi Aas: Toetan kindlasti Eesti kuulumist NATOsse ja sõjalist koostööd NATO liitlastega. Keskerakonna leping Ühtse Venemaaga on külmutatud olekus ja see teema pole hetkel aktuaalne. Poliitikategemine surnuaial ei ole minule vastuvõetav. Olin koosolekul, kus arutati Mihhail Korbi seisukohavõttu NATO teemal ja pean ainuõigeks tema tagasiastumist. Mis puudutab kaitsekoostööd USAga, siis saadik on oma mandaadis vaba, saab käituda vastavalt oma veendumustele, aga mina soovitan kaitsekoostööd toetada. Keskerakond on kindlasti eestimeelne partei, kuid stabiilse riigi huvides peame me arvestama kõikide siin olevate rahvastega. Sest juba iseseisvusmanifest oli manifest kõigile Eestimaa rahvastele. Mulle on jätnud sügava mulje ka Jaan Poska, kes suutis Tallinna juhtimisel erinevate rahvusrühmade vahel edukalt tasakaalu hoida.
Heino: Mida arvate Teie Keskerakonna leppest Ühtse Venemaaga? Olga Ivanova ja Oudekki Loone eputamisest pronkssõduri juures? Mihhail Korbi kõhklustest NATO suhtes? Keskerakonna riigikogu liikmete hääletuse välitmisest seoses kaitsekoostööleppe sõlmimisel USAga? Kas Keskerakond on Teie hinnangul eestimeelne partei? Kuidas suhtute ise NATOsse ja sellesse, et NATO lahingugrupid on Eesti pinnal? Vastake kõigile küsimustele, mitte poliitiku kombel ainult viimasele.
Taavi Aas: See on tõesti üks suuremaid probleeme, mille tahaksin linnapeana lahendada. Oleme koos valitsusega sellele lahendust otsinud, kuid remondi maksumus ca 40 miljonit eurot, on siiani käinud üle jõu. Tahan, et Tallinna "väravad" muutuksid kõikidest suundadest sama esinduslikuks nagu seda on praegu Ülemiste poolt sissesõit. Lähiajal läheb rekonstrueerimisele ringtee ja Peterburi maantee ristmik, on võimalus koostöös riigiga ka ristmikust kuni Smuuli teeni tee korda teha.
info@ekspressmeedia.ee: lugeja küsib: millal ometi tehakse korda Peterburi maantee Tallinna sissesõidul? Jube! Teel on tunne selline, nagu sõidaks kuskil külavaheteel
Taavi Aas: Tallinnas on tõesti kõrge parkimise tasu. Samas, ega ka vabu kohti palju saada pole. Kesklinna on tulemas uued parkimismaja ja loodan , et uute tegijate turule tulek mõjutab ka hindu parkimismajades. Linnaruum on alati piiratud ja uusi parkimiskohti tänavatele lisandumas pole, pigem jääb neid järjest vähemaks. Kesklinnas on alternatiiviks tasuta ühistransport. Ka väljapoolt Tallinna tulijatele, sest jättes auto pargi ja reisi parklasse, on nii parkimine kui ka ühistransport tasuta. Ühistransport on ka prioriteet, sest 100 inimest ühekaupa sõiduautodes võtavad väga palju rohkem ruumi kui nende vedamiseks vajalikud paar trammi või bussi. Tulin ka ise siia intervjuule trammiga. Sai päris kähku kohale.
info@ekspressmeedia.ee: Roland küsib: Tere! Kuidas suhtute Tallinnas kehtivatesse parkimistasudesse? Kas selle teenuse maksumus on Teie arvates mõistlik? Ja kas peate omakorda mõistlikuks sellest tulenevat olukorda, kus tänavail parkijatest autode omanikud on invaliidid ning tund parkimist Vanalinnas või Ühisteenuste poolt hallatavas parkimismajas maksab rohkem kui potentsiaalne korra ööpäevas saadav leppetrahv?
Taavi Aas: Eesti on rahvusvaheliste uuringute kohaselt suhteliselt madala korruptsiooniga maa ja sama kehtib ka Tallinna kohta. Samas pole korruptsioonivaba ühiskonda olemas. Kus on inimlikud nõrkused, seal ta ka aeg-ajalt ilmneb. Praegu lahatakse skandaale Tallinna Sadamas, meditsiinisüsteemis. Kõige korrumpeerunumates ühiskondades skandaale enam ei puhke, sellega ollakse liiga harjunud. Meil see nii pole. Aga olen nõus, et ka üks skandaal on liiga palju. Kuritarvitustele tuleb reageerida.
info@ekspressmeedia.ee: Korruptsioon on uus normaalsus küsib: Ütlesite hiljuti Radaris, „Tallinn pole mingi korruptsiooni pesa, vaid kui vaadates ükskõik mis valdkonda, siis korruptsiooni esineb igal pool.“ Kas selle lause mõte oli a)korruptsioon on uus normaalsus ja on väga normaalne, et seda esineb igal pool või b) kõik Eesti omavalitsused ja ettevõtted on sama korrumpeerunud kui Tallinn, et kõikides Eesti omavalitsusest on omad Parbused, Sepad, Savisaared, Sarapuud, Songisepad? c) kui oled nii suur kui Tallinna Linnavalitsus, siis on täiesti normaalne kui vähemalt korra aastas lahvatab korruptsiooniskandaal
Taavi Aas: Olen korruptsiooni üheselt hukka mõistnud. Näiteks Meelis Pai juhtum, kes üritas linnalt saada kulukaid hüvesid, kuid kelle töösuhe lõppes. Kuid mis puutub seda, kas karistuse kandnud inimene tohib taas tööd teha, siis pigem arvan, et jah. Kindlasti ei saa kedagi kurjategijana kohelda enne kohtuotsust, sest see põhimõte on üks õigusriigi alustalasid.
info@ekspressmeedia.ee: monika küsib: Tere! Linnakodanikuna ei mõista, miks ei mõista näiteks teie korruptsiooni üheselt hukka - miks on näiteks Ivo Parbus ikka linna palgal? Miks te Savisaart ei kritiseeri? Linnapealt ootaks ikka rohkem tugevat selgroogu
Taavi Aas: Tegelikult ütlesin, et dendroloogid on pakkunud, et ideaalsetes tingimustes elab see puu veel 20-30 aastat. Kuna aga seoses teeehitusega seal enam ideaalseid tingimusi pole, siis ei pea see puu ka üle 3-4 aasta vastu. See puu ei ole kindlasti 300 aastane, nagu on väidetud. Mis puutub keskkonda, siis aitab paremaid tingimusi saada ringi väljaehitamine, sest siis leevenevad ummikud ja linnaõhk saab puhtam. Ma ei ole puude vastane, aga piiratud ruumis tuleb valida parimat tulemust andev lahendus. Haabersti ringi rajamise käigus küll ohverdatakse puid, kuid uusi istutatakse rohkem. Ma usun, et hea tasakaal on leitud.
info@ekspressmeedia.ee: Jube Juss küsib: Tere. Leidsin netist Peeter Ernitsa jutu, kes kurdab, et nt Haabersti ringil vastuseisu tekitanud remmelga mahavõtmist põhjendate nõnda: "Ta sureb niikuinii. Nii 20-30 aasta jooksul." Ernits: "Sina ja mina sureme ka selle aja jooksul, sellise loogika järgi võiks meid juba täna ära tappa." Teie: "Puu võetakse maha niikuinii, ajakirjandus on juba meie poolel." Kuidas kommenteerite? On see üldine Tallinna planeerimise lähteseisukoht?
Taavi Aas: Kahjuks on Eestis veel palju inimesi, kes teevad väga vajalikku tööd, aga saavad selle eest liiga madalat tasu. Muus maailmeas on olukorra võrdsustamiseks ka õiglasem maksusüsteem. Ka mina pooldan seda. Samuti seda, et osa avalikke teenuseid oleks tasuta ( koolitoit, ühistransport, huviring ). Mis puutub minusse, siis toetan oma sissetulekust ka lapsi ja ema. Tunnistan, et 750 euroga oleks seda teha võimatu.
info@ekspressmeedia.ee: kata küsib: Lugesin Delfist, et teenite omavalitsusjuhtidest kõige rohkem. Mina näiteks teenin kuus 750 eurot miinus maksud. Kas teie saaksite üldse sellise palgaga hakkama?
Taavi Aas: Tänane peaminister sai Pirital kunagi esinumbrina üle 300 hääle. Aga nüüd on Tema häältesaak hoopis muu. Järgmistel valimistel on olukord uus ja muidugi soovin oma tulemust parandada. Mis puutub demokraatiasse, siis on see volikogu otsus, kellest linnavalitsus koosneb. Seekord olen esmakordselt kaadritagusest rollist välja tulnud ja tajun inimeste toetust.
info@ekspressmeedia.ee: Rebel küsib: Kas see on õiglane ja demokraatlik, et Tallinna linnapea ametis on inimene kes sai valimistel 227 häält?
Taavi Aas: Loodetavasti pärast 15.oktoobrit mina. Loodan Teie toetusele!
info@ekspressmeedia.ee: Marcus Maru küsib: Kes on Tallinna linnapea?
Taavi Aas: Kõlvarti puhul on tegemist väga intelligentse inimesega. Laiemat kajastamist on küll leidnud tema seisukohad venekeelse hariduse osas, aga uskuge mind, sama hasartselt tegeleb ta ka eestikeelse hariduse edendamisega. Lisaks on tegemist inimesega, kes tunneb väga põhjalikult spordi valdkonda. Ta on ka Eesti Olümpiakomitee liige. Tegemist on näitega hästi lõimunud inimesest. Oskaks kõik nii hästi eesti keelt kui tema, oleks integratsiooniprobleemid juba vaata et lahendatud.
info@ekspressmeedia.ee: haridus ja kultuur küsib: Kas oleks võimalik hr. Kõlvartile mingi teine valdkond juhtida anda Tallinnas ? Haridus ja kultuur ei ole tema tugevamad küljed, tema ideed ja ettepanekud ei sobi kuidagi suuremale osale põlisrahvale.
Taavi Aas: Mainitud 800 tuhande euro puhul on tegemist linnaeelarves ühelt poolt tuluga, kuid teisalt on seal ka kulu. Selle rahaga tasutakse prügiveo ja ladestamise eest.
info@ekspressmeedia.ee: Võtame! küsib: Kas vastab tõele, et Tallinn plaanis 2017 eelarves, lihtsalt jäätmekäitluse riigihangete vahendamisega linnaelanike taskust koorida 800 000 eurot tulu?
Taavi Aas: Kohtusin hiljuti ühe kaubanduskeskuse arendajaga. Tema väitis, et seoses järgmisel aastal jõustuva 500 eurose tulumaksuvaba piirmääraga lisandub ca 5 % käivet kaubanduses. Sest need, kes saavad väikest tulu, viivad iga enamsaadud euro kaubandusse. Seega peaks turgu uutele keskustele jätkuma, seda enam, et meil on 4,4 % majanduskasv. Ei tohi unustada ka kasvavat turismi.
info@ekspressmeedia.ee: Jyri Mmyrzik küsib: Tere! Kas Tallinn vajab sellisel hulgal kaubanduskeskusi?
Taavi Aas: Tere. Kogu ühistranspordi kulu on üle 60 miljoni euro. Aga tasuta transpordile üleminekuga kaotasime ca 12 miljonit piletitulu, kuid kokkuvõttes oleme selgelt plussis. Piletitulu ja kogukulu vahe kaeti ka varasemalt linnaeelarvest. Igal juhul on tegemist majanduslikult eduka projektiga, sest Tallinnasse on lisandunud Viljandi linna jagu elanikke ja nende toodav makstulu on meie jaoks suur võit. Lisaks veel kaudne kasu, sest inimesed eelistavad rohkem ühistransporti. Tasuta ühistranspordi mudeli kopeeritakse nüüd ka Prantsusmaal, Poolas ja mujal. Seisan tasuta ühistranspordi säilimise eest ka edaspidi.
info@ekspressmeedia.ee: Krat Pärnust küsib: Kui palju läheb Tallinnal aastas maksma tasuta ühistransport?
Taavi Aas: Tere. Pean lõpetama kell 15.20. parimat.
Tere päevast! Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas on Eesti Päevalehe ja Delfi toimetuses. Uurime, mis kellani on Aas valmis lugejate küsimusele vastama ning mis on tema ootused tänase online-intervjuu osas?