Mina isiklikult olen välja kirjutanud ühe maskikandmise vabastuse tõsise kopsuhaigusega patsiendile, kes öösiti magab ainult hapnikumaskiga. Isegi tema kannab maski, kui peab lühiajaliselt avalikus kohas viibima, näiteks perearstikeskuse ooteruumis või kaupluses. Tavalise pikkusega vastuvõtu ajal ta siiski maskiga olla ei suuda.
Miks ühekordne mask on peale kasutamist nii nakkusohtlik et seda puudutadagi ei tohi aga korduvkasutatava võib vabalt taskusse tagasi panna ja homme jälle ette?
Ma ei tea, kust see teadmine pärineb, et korduvkasutatavat maski võib päevade viisi taskus kanda, see ei ole väga hea teadmine. Korduvkasutatavaid maske peaks iga kandmise päeva õhtul pesema kas vähemalt 65-kraadises vees vähemalt 30 minutit või pesema hoolikalt lihtsalt sooja vee ja seebiga vähemalt 30 sekundit, selliste puhastustingimuste juures peaks koroonaviirus hävima.
Valitsus plaanib jagada igale toimetulekutoetuse saajale kaks korduvkasutatavat maski. Inimestel, kes peavad maski kandma päev läbi või väga pika ajavahega, näiteks rongiga hommikul tööle ja õhtul koju sõites, võiks päeva jooksul kasutuses olla tõesti rohkem kui üks mask ja seega peaks õhtul kõik päeva jooksul kasutatud maskid puhtaks pesema. Riidest maski kasutamisel kehtib sama ohutustehnika nagu ühekordsete maskide puhul: enne maski panemist tuleks teostada käte hügieen, maski peaks hoidma ainult sangadest või paeltest, kandmise ajal maski näppida ei maksa ja pärast maski eemaldamist tuleks jälle teostada käte hügieen.
Tänavapildis on selgelt näha, et enamus kui mitte kõik inimesed, kannavad maski valesti, võttes seda kord alt eest ära, katsudes jne. Kuidas seda maski siis õigesti kandma peaks?
Minu silma järgi on kevadega võrreldes praeguseks inimeste maskikandmise oskus selgelt paranenud. Maski kandmise õppevideo on leitav perearstide seltsi veebilehelt.
Kui tihti peaks ühekordset maski vahetama?
Üldjoontes tasuks kinni pidada tootjapoolsetest juhenditest. Räägitakse erinevatest ajaperioodidest, kõige tavalisem on umbes neli tundi. Kevadel, kui meditsiinisüsteemis oli isikukaitsevahenditest veel terav puudus, lubati kanda ka kuni kaheksa tundi, kui mask ei ole nähtavalt märgunud või patsiendi eritistega saastunud.
Miks kaitsekinnastest enam ei räägita? Kas neid pole üldse mõttekas kasutada?
Hea käte hügieen on täiesti piisav. Kõige tõhusam on hoolas kätepesu käesooja vee ja seebiga vähemalt 20 sekundi vältel. Mitte niisama hajameelselt käsi ringiratast vehkides, vaid mõtestatult ning iga nurgataguse ja sõrme korralikult sisse seebitades. Olukordades, kus kätepesu pole võimalik, on alternatiiviks käte desinfektsioon vähemalt 20 sekundi vältel (3 ml desinfektanti nühkida samamoodi nagu kätepesu ajal iga nurgatagust, kuni desovahend ära kuivab). Kui emba-kumba käte hügieenivahendit kasutada, siis kindad tõesti pole vajalikud. Olukorrad, kus on kindlasti kindaid vaja, on sellised meditsiinilised või põetamisprotseduurid, kus puututakse kokku patsiendi kehavedelike või eritistega.
Mul on mõlemas kõrvas kuuldeaparaat. Maski kandmise kogemused on näidanud, et mõnikord tõmban maski eemaldades aparaadi kuidagi ripakile, kuigi püüan tegutseda ettevaatlikult. Ükskord juhtus nii, et pidin ühe kuuldeaparaadi koos maskiga ära võtma ja siis teineteisest lahti harutama. Ei ole kuidagi huvitatud kuuldeaparaadi mahakukkumisest. Mida siis teha? On mullegi mask vastunäidustatud?
Kuulmisaparaatidega inimeste jaoks on maski kandmine tõesti keerukam, kuna juhtmed haagivad kokku või hoopis venitavad maski kummid kõrva juures sellisesse asendisse, et kuuldeaparaat ei taha hästi püsida. Nende takistuste ületamiseks tuleks valida selline mask, mis ei käi kõrvade taha, vaid tõmmatakse kummidega või paeltega ümber kogu pea. On mitmeid erinevaid lahendusi ja isetegemise nippe, inspiratsiooni võib otsida näiteks Google'i otsingust otsisõnaga "mask hearing aid" või midagi sarnast.
Saan täielikult aru maski vajadusest ja jaekaubandustöötajana on mul selle kandmine kohustuslik, paraku ei suuda ma üle kolme minuti neis rohesinistes veeta: prilliklaaside sisepind ujub veest (ei räägi ainult udust!), raske on hingata, pea käib ringi, tekib paanikahoog. Lisaks aevastan õhuvahetuse tõttu keskmisest sagedamini, igas uues keskkonnas tuleb vähemalt üks aevastus. Peaksin neid ühekordseid maske siis kümnete viisi vahetama!
Mida sellele inimesele soovitaksite? Kas parem oleks näiteks visiir või riidest mask?
Riidest mask koos visiiriga oleks täiesti hea valik. See on keskkonna mõttes säästlikum ja igaüks saab valida sellise maski, mis mugavalt näos istub ja paremini hingata lubab.
Küsiks lastevanemate seisukohast. Maski kandmise kohustus ei laiene alla 12-aastastele lastele. Kas teatud olukorras oleks siiski soovituslik ka neile mask ette panna või mitte (rahvastatud kohtades - näiteks teater)?
Üldjoontes peab mask olema niisugune, mis mugavalt näos istub ja servadest väga hullusti ei lotenda. On olemas väiksemad maskid ka lastele kandmiseks. Kui leiate niisuguse maski, mis lapsele hästi sobib, on rahvarohketes siseruumides maski kandmine muidugi otstarbekas. Alla kaheaastastel lastel on maski kandmine keelatud.
Koroonaviirus SARS-CoV-2
- Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
- COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
- Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
- Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!