Ökoelu võib olla ohtlik: võilillejuurika pähe söödi Eestis karumustika juuri ja karulaugu pähe piibelehte

 (37)
Ära rabarberilehtedest smuutit tee!
Aed-9
Piibeleht.Foto: Ilmar Saabas

Terviseamet hoiatas kõiki rohelisefänne, et inimesed peaksid hoolega jälgima, mida nad metsast korjavad ja endale poti sisse pistavad, sest kõik loodusest leitav pole ühtemoodi tervislik.

"Rabarber, me teame, on väga hea, aga ainult noored varred. Lehtedesse tuleks ettevaatlikumalt suhtuda. Tõsi, väike kogus rabarberi lehti supi maitsestamiseks on OK, aga päris kindlasti ei tohi rabarberi lehti kasutada smuutide, pestode valmistamiseks, kuna leht on sellel taimel äärmiselt maksatoksiline! Mürgistusteabekeskusel on juba teada juhtum, kus rabarberi lehe söömine lõppes haiglaraviga," kirjutas terviseamet oma Facebooki lehel.

"Sama ettevaatlik tasuks olla ka suvaliste maa sees leiduvate juurikate toiduks tarvitamisel, eriti siis kui loodusõpetuse tunnid ei ole kunagi kuulunud teie lemmikainete hulka. Nii sai mürgistuse infoliin 16662 kõne, kus võilillejuurika pähe tarvitas perekond kaebuste järgi hinnates ilmselt hoopis karumustika juuri," nentis amet.

"Sel kevadel aga oli lastehaiglas tütarlaps, kes enda teadmise järgi korjas toiduks karulauku, ent kujunenud tervisekaebused viitasid tegelikult piibelehele."

"Enne taimede korjamist ja nende sööma hakkamist uurige täpsemalt nende välimust ja toimeid! Häda korral või isegi üksi kahtluse olemasolul vali mürgistuse infoliin 16662, kus teie kõnedele vastatakse ööpäevaringselt," teatas amet.