Õed ja arstid ei pea patsiendi omaosaluse tõstmist õigeks

 (14)
Õed ja arstid ei pea patsiendi omaosaluse tõstmist õigeks
Haigla on arstidest ja haiglatest tühiFoto: Hendrik Osula

Sotsiaalminister teatas eile, et haiglate tulude suurendamiseks plaanitakse tõsta visiidi- ja voodipäevatasu. Seega hakkaksid patsiendid arsti juures käimise ja haiglaravi eest rohkem maksma. Arstide liit ja tervishoiutöötajate kutseliit toetavad Maailma Terviseorganisatsiooni korduvalt antud soovitusi Eestis patsientide omaosalust mitte tõsta, kuna see halvendab väiksema sissetulekuga inimeste võimalusi arstiabi saada.

Uuringud on näidanud, et kui omaosalus arstiabi eest tasumisel on üle 25 protsendi siis hakkab ravi kättesaadavus vähenema. Eestis ulatub omaosalus juba praegu selle piirini. Kõige suurem osa patsiendi enda poolt makstavast rahast kulub küll ravimite otsmiseks, kuid see ei ole kindlasti põhjendus visiidi- ja voodipäevatasu tõstmiseks.

Tervishoiutöötajate koormuste piiramiseks ja miinimumtunnitasude tõusuks on haigekassas eelarvetulude suurenemise ja jaotamata kasumi olemasolu tõttu piisav ressurss olemas. Patsiendilt rohkem raha küsimiseks praegu vajadust ei ole, rõhutavad meedikud.