Liit soovib, et õdede tunnitasu tõuseks 3,83 eurolt viiele eurole ning hooldajatel 2,11 eurolt kolmele eurole. Liidu andmetel on õdede ja hooldajate palgatõusuks vaja 34,6 miljonit eurot, teatas õdede liit.

„Praeguse streigi taustal on fookus läinud töökoormuste ja töötajate järelkasvule, millega õdede liit on oma valdkonnas jõudnud juba kehtivate regulatsioonideni või nende ettevalmistuseni. Õdede ja hooldajate peamine mure on siiski liiga väike palk ja meie eesmärk on saavutada kokkulepe palgatõusus,“ liidu president Ester Pruuden.

Eesti õdede liit, Eesti perearstide selts ja Eesti tervishoiutöötajate ametiühingute liit on palganõudmistele katteallika leidmiseks teinud ettepaneku tõsta lahja alkoholi aktsiisi kangele alkoholile kehtestatud aktsiisiga võrdseks.

“A. Le Coqi juhataja hinnang, et üksnes õllelt täiendavalt laekuv aktsiis võiks jääda paarikümne miljoni euro kanti, on ka juba piisav summa, sest osaliselt on palgatõusu võimalik katta ka haigekassa eelarvest. Meie arvutuste kohaselt on lahja alkoholi aktsiisi tõstes võimalik riigieelarvesse tuua 90 miljonit eurot lisaraha. Kui see toob kaasa alkoholi tarbimise languse ja vähendab ka noorte alkoholitarbimist, aitab see meede ühtlasi vähendada ka tervihoiukulutusi,” lisas Pruuden.

Töökoormuste reguleerimiseks on Eesti õdede liidu ja sotsiaalministeeriumi koostöös valminud sotsiaalministri määrused, mis sätestavad iseseisvaid õendusabiteenuseid osutavate õdede töökoormused. Teiste spetsialistidega põimunud valdkondades on õdede ja hooldajate töökoormuste reguleerimiseks koostöös sotsiaalministeeriumiga ettevalmistusi tehtud.

Sotsiaalministeeriumil on koostöös Eesti õdede liiduga valminud Eestis töötavate õdede kaardistus erialade lõikes, Eestist lahkumise trend ning puuduolevate õdede hulk. Sotsiaalmnisteerium, teadus- ja haridusministeerium ning Eesti õdede liit peavad praegu läbirääkimisi lähima nelja aasta koolitustellimuse mahu osas.

Kehtiva kollektiivleppe järgi on alates 2008. aastast kehtinud alampalgamäär õele, ämmaemandale ja tervishoiuteenust osutavale spetsialistile 3,83 eurot tunnis (arvestuslikult 644 eurot kuus) ja hooldajale 2,11 eurot tunnis (arvestuslikult 354 eurot kuus).

Eesti õdede liit on arvukaim ja kõigi maakondade õdesid ühendav organisatsioon, kuhu kuulub üle 4000 liikme ehk rohkem kui pool Eesti õeskonnast. Eesti õdede liitu kuuluvad nii üldõed kui kõikide õenduserialade õed: terviseõdedest pereõed ja kooliõed, kliinilise eriala õed nagu näiteks lasteõed ja koduõed, intensiiviõed, hambaraviõed, vaimse tervise õed, õde-õpetajad ning ämmaemandad.