Nõgene: võrreldavates tingimustes teatreid on Eestis mitu ja üheski pole nukuteatri probleeme

 (38)
Nuku teatri konverents
Foto: Martin Dremljuga

Paavo Nõgene, kultuuriministeeriumi kantsler ütles täna nukuteatri pressibriifingul, et kui teater poleks kulutanud tulevaste perioodide raha varasemate perioodide kulude katteks, siis oleks see raha ka füüsiliselt 1. jaanuaril sihtasutus NUKU arvel.

"Nii nagu see oli NO ja Vanemuise teatrites, mis alustasid samuti 1. jaanuaril sihtasutustena," lisas ta.

"Ega auditis toodud probleeme ümber ei lükatud. Hea meel on sellest, et Härmo Värk nõustus, et probleemidega tuleb tegeleda, kahju on sellest, et Härmo Värk otsustas nõukogust lahkuda. Minu soovitus nukuteatrile on see, et oleks aeg alustada probleemide lahendamisega, mitte mängida probleeme ümber sellele, et riik rahastab teatreid vähe. Eestis on võrreldavad teatrid, keda riik rahastab täpselt samas mahus nagu Nukuteater – Endla teater, Ugala, NO teater, Tallinna linnateater, Rakvere teater, Vene teater. Nad saavad võrdses mahus personalitoetust ja halduskulude katet vastavalt maja eripärale. Üheski teises teatris selliseid probleeme ei ole," rõhutas Nõgene.

„Ei saa võrrelda võrreldamatuid asju, et näiteks SA NUKU saaks samasuguse riigipoolse toetuse pileti kohta nagu Rahvusooper Estonia. Riigipoolse toetuse suurus sõltub ühes osas sellest, kui mahukas on teatri etendustegevusega seotud liikmete arv,“ selgitas kantsler hiljem ministeeriumi vahendusel lisaks. Nõgene tõi näite, et kui näiteks nukuteatris on põhitegevuse ajal laval kümmekond näitlejad, siis rahvusooperis on etendusega seotud samaaegselt nii orkester, koor, ballett kui suur tugipersonal, koosseisude vahe on seega väga erinev.