Nimeseaduse muudatus keelab rasketes kuritegudes süüdi mõistetud inimestel oma nime vahetada

 (67)
Kaur Hanson mõisteti süüdi 2009. aastal. Aastatel 2002-2009 oli ta Res Publica ja Isamaa ning Res Publica Liidu strateeg ja poliitikasekretär. Pärast kohtuotsuse jõustumist viskas erakond ta oma ridadest välja.
Kaur Hanson mõisteti süüdi 2009. aastal. Aastatel 2002-2009 oli ta Res Publica ja Isamaa ning Res Publica Liidu strateeg ja poliitikasekretär. Pärast kohtuotsuse jõustumist viskas erakond ta oma ridadest välja.Foto: Vallo Kruuser

ERR vahendab, et kevadel vanglast vabanenud pedofiil Kaur Hanson võttis endale uueks nimeks Oliver Rist. ERR-i andmeil on siseministeeriumis kooskõlastamisel aga seaduse-eelnõu, mis takistab rasketes kuritegudes süüdi mõistetud kodanikel kuni karistuse kustumiseni oma nime vahetada.

Hanson (või uue nimega Rist) mõisteti süüdi 2009. aastal laste aastaid kestnud vägistamise ning lapseporno valmistamise eest. Ta mõisteti 15 aastaks vangi ning vabastati sel kevadel, kui oli ära kandnud maksimaalse karistusmäära ehk kümme aastat.

Hansoni uut nime - Oliver Rist - kannab Eestis teinegi inimene, kel Hansoniga kokkupuudet ei ole olnud. Tänases olukorras on esimene Oliver Rist ilma kaitseta, et kohtus raske kuriteo eest karistatud mees tema nime kanda ei saaks.

Nimseaduse eelnõu näeb ette, et tulevikus poleks lubatud nime muutmine teatud liiki kuritegude eest süüdimõistetud isikutel, kelle karistusandmed pole karistusregistrist kustunud. Piirangu kehtestamine on avalikkuse huvides ning eelnõu järgi puudutaks see ka Hansoni karistust.

Uus eelnõu puudutab ka neid, kes soovivad lihtsalt nime vahetada. Nimelt ei saaks inimesed vabalt valida endale sellist perekonnanime, mis on juba elava inimese perekonnanimi. See piirang ei kehti aga suguvõsanimedele.

Loe täpsemalt ERR-ist.