Newsweek: kapo on Euroopa üks parimaid vastuluureagentuure

 (85)
Martin Arpo
Martin ArpoFoto: Ilmar Saabas

USA ajakiri Newsweek nimetas kaitsepolitseid Euroopa üheks parimaks vastuluureagentuuriks.

Saksamaa välisluureteenistus BND-le keskendunud artikkel võrdles seda mitmete teiste välisluureagentuuridega. Üheks võrdlusmaterjaliks oligi Eesti kaitsepolitsei.

"Eesti kapo on hoolimata kadedust mitte väärt ülesandest kaitsta 1,3 miljoni elanikuga riiki naaberriigi  Venemaa eest kehtestanud ennast Euroopa ühe juhtiva vastuluureagentuurina ja on, eriti pärast  pikaajalise Venemaa nuhi Herman Simmi paljastamist, näidanud märkimisväärset osavust Vene spioonide paljastamisel," kirjutas Newsweek.

Pikka aega võeti kapo hoiatusi Venemaa agressiivsetest kavatsustest vastu skeptiliselt. "Viimase aja sündmused on tõestanud, et meil oli õigus," lausus kapo peadirektori asetäitja Martin Arpo. "Venemaa on taolist tegevust aastaid ette planeerinud. Venemaa ei ole muutunud - maailma arusaam on muutunud," lausu Arpo.

Sakslaste BND pole veel päris kapo, kirjutas ajakiri. Üks Briti salateenistus MI6 endise töötaja sõnul on luurekogukonnas üksmeel, et Saksa eriteenistustes on liiga palju juriste, kes mõtlevad pidevalt, miks mingit asja teha ei saa.

Seotud lood:

Külma sõja ajal ei peetud BND-d kuigi usaldusväärseks, sest Ida-Saksa ja Nõukogude Liidu eriteenistused olid selles liiga palju spioone värvanud, samal ajal kui natsimineviku tõttu hoidsid võimud eriteenistusi lühikese keti otsas.

CIA endine salaagent Valerie Plame'i sõnul peab CIA endaga võrdseks MI6, Iisraeli eriteenistus Mossadi ja veel mõnda eriteenistust, millega koostööd küll ei tehta, aga mille professionaalsusest peetakse lugu.

Sakslastele öeldi 90. aastatel lausa näkku, et neid ei peeta samal tasemel olevaks. Kui oli midagi Kesk-Euroopa kohta, mida ameeriklased tahtsid teada, siis nad võisid sakslastelt küsida, aga kui sakslased küsisid vastu näiteks Indoneesia kohta, siis ameeriklased vastasid, et mis see sakslaste asi on.

Sõda terrorismi vastu tihendas lääne eriteenistuste omavahelist koostööd. Saksamaa ja Itaalia kasvav majanduslik sõltuvus Venemaast aga on toonud kaasa selle, et nende riikide eriteenistuste koostöö ameeriklastega Venemaa suunal on vähenenud.