NATO lahingulennukid teevad Eesti kohal madallende

 (13)
Lennuväe ühisõppus
Foto: Andres Putting

Täna sooritavad Eesti kohal madallende Saksa õhuväe kaks hävitajat Eurofighter ning USA õhuväe kaks ründelennukit A-10.

Lennud toimuvad ajavahemikel 9.30 kuni 11.00 ning 13.30 kuni 16.20 Liivi lahe, Pärnumaa lõunaosa, Viljandimaa, Kesk- ning Ida-Eesti õhuruumis, teatas kaitseväe peastaap

Lennukid lendavad mitte madalamal kui 152 meetrit (500 jalga) ja eelistatavalt asustatud punktidest eemal.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Muuhulgas on Balti riikide valitsused eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. Balti riikide õhuturve moodustab osa NATO targa kaitse kontseptsioonist, mille eesmärk on säästa alliansi liikmesriikide ressursse panustades erinevatesse võimekustesse ühiselt.

Saksa õhuvägi võttis Balti riikide õhuturbe brittidelt üle 25. augustil. Leedus Šiauliai lennubaasis paikneb praegu Ungari lennuväe õhuturbesalk, mille relvastuses on Rootsi päritoluga hävitajad Saab JAS 39 Gripen.
Ründelennukid A-10 paiknevad ajutiselt Ämari lennubaasis.

Lennukid on pärit USA õhuväe 23. lennugrupi 74. eskadrillist, mis baseerub alaliselt Moody lennubaasis Georgia osariigis.