NATO lahingugrupid harjutavad õppusel Saber Strike

 (20)
USA ründelennukid A-10 maanduvad Jägala-Käravete maantee laiendusele
Foto on illustratiivneFoto: Andres Putting

Homme algab kaitseväe keskpolügoonil ligi 1500 osalejaga õppus Saber Strike. Balti riikides ja Poolas aset leidval Ameerika Ühendriikide maaväe iga-aastasel õppusel Euroopas osalevad esimest korda kõik NATO lahingugrupid.

Eestis võtavad õppusest osa Scoutspataljoni, Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Ameerika Ühendriikide ja Soome sõdurid.

1. jalaväebrigaadi ülema kolonel Veiko-Vello Palmi sõnul võimaldab Saber Strike eelkõige jätkata NATO lahingugrupi integreerimist brigaadi koosseisu, millele erinevate lahingusituatsioonide harjutamine kaasa aitab. "Õppusele on kaastatud märkimisväärne hulk USA õhujõudude tehnikat ning see annab omakorda hea võimaluse brigaadi staabile harjutada õhuründevahendite tegevuse koordineerimist," lisas kolonel Palm.

Seotud lood:

Kaks nädalat vältaval õppusel harjutavad üksused esmalt erinevate lahingülesannete täitmist kompaniide koosseisus, mida õhust toetavad Ühendriikide ründehelikopterid. Õppuse teises faasis moodustatakse osalevatest üksustest kaks poolt, kellest üks täidab ründavaid ülesandeid ning teine harjutab viivitus- ja kaitsetegevust.

Lisaks Scoutspataljonile ja Ühendkuningriigi ja Prantsuse sõduritest koosnevale NATO lahingugrupile osalevad õppusel Saber Strike ka pioneerirühm Soomest ning Ameerika Ühendriikide ründehelikopterid AH-64 (Apache) ning UH-64 (Black Hawk) ja õhutulejuhid.

Õppuse Lätis toimuval osal harjutatakse muuhulgas vägede vastuvõtmist ning eelpaigutamist, Leedu ja Poola piiril viiakse läbi õhurünnaku ja jõeületuse harjutused.

Õppuse juhtriik on sel aastal Läti, seal asub ka õppuse juhtstaap. Kokku 20 NATO liitlas- ja partnerriigi üksused jaotuvad kolme Balti riigi ja Poola vahel, Eestis keskendub tegevus kaitseväe keskpolügoonile, Tapale ja Ämarisse.