Mõõdutundetu päevitamine on kasvatanud nahavähki haigestumist

 (18)
6RS06FEB07Q4.jpg
Mõõdutundetu päevitamine ning solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumistFoto: Rene Suurkaev

Eesti Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase kümne aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra, seetõttu tähistatakse Eestis ja kogu Euroopas täna melanoomi esmaspäeva.

Vähiliidu teatel esineb melanoomi uusi haigusjuhte Eestis igal aastal keskmiselt seitsmel mehel ja 14,5 naisel 100 000 inimese kohta.

Euroopa keskmine uute haigusjuhtude esinemine on 12 juhtu 100 000 inimese kohta.

Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid esineb igal aastal Eestis 44 mehel ning 65 naisel 100 000 inimese kohta.

Päevitamine kasvatab nahavähki haigestumist

Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumist.

Eestis avastatakse aastas pisut üle 1000 nahavähi juhu. Kuigi tegu on vähiga, mida on võimalik varakult avastada, on suremus nahavähki ja eelkõige melanoomi kõrge.

On oluline märkida, et kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb neid sellesse haigusesse poole rohkem. Selle peamiseks põhjuseks on haiguse liiga hiline avastamine.

Eesti Vähiliit tuletab inimestele meelde, et nahavähi ennetamiseks on oluline jälgida oma nahka ja muutuste korral sünnimärkides pöörduda kohe arsti poole. Tähtis on teada, varane haiguse avastamine tagab parima ravitulemuse. Mida väiksemate muutustega alustada ravi, seda lihtsam see on ja seda kindlamini saab terveneda.