Ministeerium kavatseb valimisringkonnad ühtlasemaks muuta

 (20)
Ministeerium kavatseb valimisringkonnad ühtlasemaks muuta
Foto: Andres Putting

Justiitsministeeriumis on valmimas plaan, kuidas muuta valimisringkonnad ühtlasemaks, et nende vahel jagatud saadikukohtade arv erineks vaid mõne üksiku mandaadi võrra. Praeguse korra kohaselt jagatakse kõige suuremas valimisringkonnas kolm korda rohkem mandaate kui kõige väiksemas.

Suuremad ringkonnad on ka 12-mandaadiline Tallinna kesklinn, Lasnamäe ja Pirita ning üks väiksemaid on kuuemandaadiline Hiiu-Saare ja Läänemaa, vahendas ERRi uudisteportaal.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) ütles, et Eestis on valimisringkondade ebavõrdne suurus tekitanud olukorra, kus on juba raske rääkida proportsionaalsest valimissüsteemist.

Reinsalu selgitas, et kui 101 parlamendiliiget 12 ringkonna vahel ära jagada, on tulemuseks kaheksa saadikut ehk mandaati ringkonna kohta. Probleem on tema sõnul just suuremate ja väiksemate ringkondadega.

Keskerakonna juhatuse liige Jüri Ratas küsib, miks seda muudatust on vaja teha, kui riigikogu liige on mandaadis vaba ja peab seisma üleriigiliste küsimuste, mitte piirkondlike eest.