Millest Reps vaikib: kas ametnikust tehti ministri lapsehoidja?

 (336)
Mailis Reps
Mailis RepsFoto: Ilmar Saabas

Mailis Reps on tubli ema ja edukas poliitik. Eelmisel aastal, kui ta oli järjekordselt haridusminister, sündis talle juba kuues laps. Reps hakkas kiirelt beebi kõrvalt tööl käima. Üleval on aga kahtlus, et beebi eest hoolitsemiseks tegi ta ühest ministeeriumiametnikust lapsehoidja.

7. mail 2017 sündis Repsil tütar Charlotte. Reps oli selleks ajaks olnud pool aastat haridusminister. Reps aga töölt ära ei jäänud, vaid võttis lapse tööle kaasa.

Haridus- ja teadusministeerium asub praegusel ajal kolmes kohas. Kõigepealt on peamaja Tartus, seejärel on ruumid Suur-Ameerika tänava superministeeriumis, aga lisaks nendele on ministeerium alles hoidnud oma vana maja Tallinnas Tõnismäel. Väidetavalt hoiab haridusministeerium oma Tõnismäe maja alles, et saaks võimalusel Tartust ära kolida ja inimesed siis Tõnismäele tuua.

Just selles viimases, punastest tellistest ehitatud majas, kust töötab vaid väike osa ministeeriumiametnikke, töötavad Reps ja kantsler. Koos Repsiga on seal ka tema laps.

Kuidas on aga korraldatud lapse hoidmine ajal, kui tema ema töökohustuste tõttu lihtsalt ei saa temaga tegeleda? Reps ise taolistele küsimustele vastata ei soovi ning telefoni ei võta.

Seotud lood:

Haridus- ja teadusministeeriumi avalike suhete juht Tarmu Kurmi sõnul lapsehoidmisega tegelevat inimest ministeeriumis tööl ei ole ega ole ka olnud. "Loomulikult on nii ministeeriumis kui ka mujal tulnud ette olukordi, kus üks või teine kolleeg korraks lapsega räägib, mängib või lapse sülle võtab. See on loomulik käitumine, mida aga kindlasti ei saa tõlgendada lapsehoidja tööna," teatas Kurm.

Siiski on üleval kahtlus, et peale lapse sündi muutus ministri beebi valvamine just ühe ministeeriumi töötaja ülesandeks. Nimetagem teda Sandraks, kuigi see pole tema õige nimi. Tegemist on ministeeriumi pikaajalise töötajaga, kes on kogu aeg tegelenud sekretäritööga. Kui varem töötas ta kogu ministeeriumi juhtkonna heaks, siis eelmise aasta detsembrist ta ametikoht muutus ja ta hakkas töötama vaid Repsi heaks.

Vihje selle kohta, et Sandra tegelikuks tööks on just lapsehoidmine, annab meile Repsi välisvisiitide delegatsioonide koosseis. Ministril on visiidi ajal alati kaasas mõned asjassepuutuvad ametnikud. Alates eelmisest aastast on visiitidel hakanud kaasas käima ka Sandra.

Sandra käis Repsiga kaasas Balti haridusministrite kohtumisel juunis 2017 Lätis, septembri lõpus haridusfoorumil Jaapanis, Euroopa Liidu haridus- ja noorteministrite nõukogu istungil novembris Brüsselis, detsembris Soome-visiidil, kus toimusid erinevad haridusarutelud ja kohtumised, märtsis töövisiidil Portugalis ja sel nädalal visiidil Brüsselis ja Pariisis.

Meenutagem, et laps sündis mais. Sandra hakkas ministrit saatma kohe peale seda.

Ministri töö on täis kohtumisi inimestega, valitsuse istungeid, riigikogus küsimustele vastamist, avalikke esinemisi ja palju muud, mida ei saa teha samal ajal lapsega tegeledes. Kes siis hoiab last, kui minister ei saa seda teha? Sellele küsimusele ei taha vastata ei Reps ega Kurm. Ilmselt tuleb seega uskuda anonüümseks jääda soovivaid inimesi haridusministeeriumist, kelle sõnul tegeleb sellega maksumaksja palgal olev ametnik, kelle minister seda tegema pani.

Miks poliitikud vanemahüvitist ei kasuta?

Vahel juhtub, et poliitikul sünnib laps. See annab neile võimaluse kasutada vanemapalka ja jääda pikale puhkusele koos beebiga. Poliitikud aga jätavad pahatihti selle võimaluse kasutamata, vaid proovivad vastsündinu kõrvalt tööle naasta.

Üheks põhjuseks on kindlasti soovimatus katkestada poliitikukarjääri, eriti sellise inimese jaoks, kes on parasjagu minister. Teiseks põhjuseks võib aga olla raha.

2018. aastal on vanemahüvitise ülempiiriks 3089,55 eurot. Riigikogu lihtliikme palgaks on sel aastal 3481 eurot pluss kuluhüvitised. Minister saab palka 4553 eurot kuus. Vanemapalgale minnes nad kaotaksid sissetulekus.

Küsitlus #118543