Mikser soovitab koalitsioonipartneril Rõivasel rahandusminister Ligi välja vahetada

 (65)
Mikser soovitab koalitsioonipartneril Rõivasel rahandusminister Ligi välja vahetada
Foto: Eero Vabamägi

Sotside esimees, kaitseminister Sven Mikser nimetas reformierakondlasest rahandusministri Jürgen Ligi väljaütlemisi solvavaks ja maitsetuks ning leidis, et peaminister Taavi Rõivas võiks ministri välja vahetada.

"Jürgen Ligi solvavad ja maitsetud väljaütlemised ei sobi Eesti poliitikasse. Juba kevadel kavatsest Siim Kallas kuuldavasti Ligi rahandusministri kohal välja vahetada. Ootamatult peaministriametisse astunud Taavi Rõivas ei olnud märtsikuus ilmselt veel selles positsioonis, et saanuks endale taolist liigutust lubada. Nüüd, kus peaminister on pisut enam sisse töötanud, võiks ta olla selleks sammuks valmis," ütles puhusel viibiv Mikser läbi pressiesindaja Delfile.

"Kui mees loobib valimatuid solvanguid küll naiste, küll rahvusvähemuste suunas ja arvab, et on neist üle pelgalt selle pärast, et ta ise on vanemas keskeas eesti mees, siis tekib täiesti õigustatud küsimus, kas ta ikka sobib ametisse, kus tuleb langetada kaalutletud ja vastutusrikkaid otsuseid. Vabandused stiilis "ah, see on ju Ligi" ei ole mingid vabandused. Kui ministri emotsionaalne või vaimne pinge on läinud nii suureks, et ta ei kontrolli enam, mida ütleb ja kirjutab, siis tuleks poliitikas aeg maha võtta ja tegelda mõnda aega rohkem triatloniga."

Reformierakonna rahandusminister Jürgen Ligi vabandas täna ministeeriumi pressiosakonna vahendusel oma avaliku solvangu pärast koalitsioonipartneri ja Sotside haridusministri Jevgeni Ossinovski aadressil.

Pärast ETV Foorumi riigieelarve teemalist saadet eile õhtul, milles osalesid Ligi, Ossinovski, Kadri Simson ja Helir-Valdor Seeder, kirjutas Ligi oma Facebooki kontol Ossinovski kohta solvavalt nii:

"Ossinovski "tasakaalukus" pole muud kui juurtetus ja teadmatus. Mees arvab, et ajalugu algas temast ja kõigis teemades järgib sama inetut klišeed, et eelmine valitsus nii ja naa ja nüüd tuli tema. Ajades totaalselt segi seaduspära ja riigi süü. Seekord näiteks emigratsiooni ja ajaloolise pärandi seoses. Just see ignorants küsimuses, kust me alustasime, on noorte äramineku suurim stiimul. Minister peaks rääkima, et tasub kannatada ja pingutada, meil läheb aina paremini (Soomel ju mitte), tema ütleb, et nõukogude võimu ei tohi süüdistada, tema ajab asja korda. Tema, sisserändaja poeg roosast erakonnast peaks olema üliettevaatlik, aga ta ei teagi vaadata."

Täna hommikul, peale solvangu avalikuks tulekut, saatis Ligi rahandusministeeriumi pressiosakonna vahendusel siiski välja ka vabanduse.

„Ma vabandan Jevgeni Ossinovski ees Facebookis antud kommentaari pärast. Tema päritolule ei ole ega saagi mul olla ühtki etteheidet, vastupidi, imetlen tema Eesti-meelsust ja keeleoskust. Aga mida öelda tahan ja varemgi olen öelnud, on, et meil on peale kasvanud noor põlvkond, kes näeb üle mere justkui majanduslikku paradiisi ja peaks kogu aeg saama selgitusi, et meil tuleb oma heaolu nimel tööd teha, et meie mahajäämus Soomest kiiresti väheneb. Telesaates, kus jutuks pidanuks olema tuleva aasta eelarve, ei tohiks Eestile valusaid pikaajalisi protsesse, olgu demograafia või majandus, taandada eelmise valitsuse süüks, ja poliitikud sõltumata erakonnast ei peaks end distantseerima ajaloost ega riigi edusammudes. Veelkord, minu teravus oli ettevaatamatu ja ma vabandan," seisis Ligi avalduses.