Andres Ammas ja Heimar Lenk tundsid  riigikogu infotunnis huvi pagulaste teema kohta. Nimelt uuris Ammas kaitseministri Sven Mikseri käest, kas Euroopa Komisjoni soovitatud põgenikud seisavad väljaspool meie riiklikku sisserändekvooti või peaksid nad sisalduma selles seadusega kokku lepitud kontrollarvus.

„Ma leian, et kui tegemist on ühekordse aktsiooniga, kus me väga selgelt otsime Euroopa ühist lahendust konkreetsele kriisile, mis on praegu tabanud teatud esmajoones Itaaliat ja Kreekat, siis selles osas kindlasti võime ka seda ühekordset lahendit vaadata sellest üldisest piirnumbrist väljaspool,“ arvas kaitseminister.

Mikseri sõnul käiks Euroopa Komisjoni pakutud kvoot Eesti majandusele üle jõu, kuid Eesti seisukoht on seni olnud see, et pagulaste ümberpaigutamisest teistesse euroliidu liikmesriikidesse pääsu ei ole. „Eesti positsioon siin on olnud see, et selline solidaarsus liikmesriikide vahel võib olla vajalik, aga loomulikult, pagulaste puhul on oluline ka nende pagulaste endi soov ja valmidus ühte või teise liikmesriiki asuda. On kindlasti oluline, et meie võimekus käiks kaasas selle tegeliku pagulaste riiki saabumisega, et me suudaksime neile pakkuda nõuetekohaselt vajalikke tingimusi ja teenuseid.“

Mikser rõhutas, et pagulaste vabatahtliku vastuvõtmise pooldamine tähendab valmisolekut solidaarsuseks enamas kui sõnades. „Selge on, et praegu väljapakutud valemis mängib oma rolli asjaolu, et Eesti, kes on alati toetanud vabatahtlikku vastuvõtmist, ei ole tegelikult ju vabatahtlikult pagulasi seni vastu võtnud,“ rääkis Mikser, kelle arvates ei saa see nii jääda. „Ka valitsus leiab, et Eesti riik peab vabatahtlikult võtma pagulasi vastu ja see number ei saa olla jätkuvalt tulevikus null, sest sellisel juhul ei täidaks me oma solidaarsuskohustust oma Euroopa Liidu partnerite ees korrektselt.“