Miks Kesk toetab Geenivaramu rahastamist?

 (53)
Eesti geenivaramu laborihoone
ETA FOTO

Kolme Keskerakonna ministri avaldus, et riik peaks rahastama Geenivaramut 120 mln krooniga, jääb arusaamatuks Reformierakonna ja Rahvaliidu poliitikutele.

Peale poliitikute kahtleb rahakulutamise mõttekuses ka ettevõtmise endine rahastaja E-Geen, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ligi aasta eest Geenivaramu rahastamise lõpetanud, riskikapitalile tugineva rahvusvahelise biotehnoloogiaettevõtte E-Geen juht Kalev Kask väidab, et praegu olemasoleva ligi 10 000 madala kvaliteediga geeniproovi uurimise rahastamisest pole huvitatud ükski tõsiseltvõetav teadusasutus.

Seda kinnitab Kase väitel ka Geenivaramu juhtide luhtunud lootus, et programmi võiks toetada Wellcome Trust või Genome Canada. Mõlemad geeniproove koguvad asutused teatasid aasta algul, et neil asja vastu huvi pole.

Seega jääb võimalus, et varamu hakkab uusi geeniproove koguma riigi toel.

Reformierakonna aseesimehe, riigikogu rahanduskomisjoni juhi Meelis Atoneni hinnangul ei saa üks erakond koalitsioonipartnereid eirates lubada nii suuri summasid ei teadlastele ega teistele huvigruppidele.

Ka Rahvaliidu esimees Villu Reiljan teatas, et tema juhitav erakond ei toeta Geenivaramule nii suure summa andmist. “Rahvaliit on Geenivaramu perspektiivis ka varem kahelnud ja seni näitab küll kõik, et meil on õigus,” lisas ta.