Miks hoiatas peaminister, et tuleb olla valmis olukorra halvenemiseks?

 (222)
Valitsuse pressikonverents
Valitsuse pressikonverentsFoto: Tiit Blaat

Peaminister Jüri Ratas ütles oma eilses telepöördumises, et peame olema valmis koroonaviiruse põhjustatud olukorra halvenemiseks, enne kui see läheb paremaks. Paljudes tekitas see küsimuse: millele peaminister viitab?

„Teiste riikide karm kogemus näitab samuti, et rahulikumale perioodile võib kiiresti järgneda haigestunute ja haiglaravi vajavate inimeste arvu hüppeline tõus. Peame olema valmis, et koroonaviiruse levik Eestis läheb veel palju halvemaks, enne kui hakkab minema paremaks,” rääkis Ratas. „Alles eile saime kurvastavaid uudiseid, et COVID-19 on nõudnud nii Leedus kui Soomes esimese inimelu.”

Peaministri büroo juht Johannes Merilai ütles, et homme esitletakse valitsuskomisjonile praegu koostatavat koroonaviiruse leviku Eesti mudelit, aga peaministri eilne viide oli üldisem. „See tugines ühest küljest paljude teiste riikide kogemusele, kus diagnoositud nakatunute hulk on esialgu hoolimata kehtestatud piirangutest jätkanud kasvu. Paraku on COVID-19 nõudnud juba ka meie lähiriikides inimelusid. Kahjuks vajab nii mujal maailmas kui ka Eestis üha rohkem patsiente intensiivravi.”

Samuti toetus peaminister Merilai sõnutsi Eesti nakatumiste andmetele. „Oleme ka meil seni näinud nii diagnoositud nakatunute kui ka haiglaravi vajavate inimeste arvu pidevat suurenemist. Seetõttu peame praegu igal juhul olema valmis, et enne kui nakkuse piiramiseks kasutusele võetud meetmed hakkavad andma positiivseid tulemusi, läheb meie hetkeolukord halvemaks. Meil tuleb jätkuvalt hoiduda võimalikult palju lähikontaktidest teiste inimestega, pidada kinni hügieenireeglitest ning võtta riigi ja tervishoiutöötajate käitumisjuhiseid väga tõsiselt.”

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!