Miks haised sa, Russalka?

 (76)
Rand Russalka juures
ETA FOTO

Keskkonnaamet laseb võtta Pirita tee ääres haisvast mereveest analüüsid, et selgitada välja Russalka naabruses oleva ebameeldiva lõhna põhjus.

“Otsustasime tellida lisaanalüüsid haisvast kohast. Siis on selge, kas haiseb loodus või reostus,” ütles keskkonnahoiu osakonna juhataja Madis Kõrvits. Mereinstituudi andmeil levitab taolist spetsiifilist haisu vaid üks pruunvetikaliik Pilayella littoralis, mille hais on kõige intensiivsem üle 20-kraadise õhutemperatuuri ja merevee madala seisu ajal, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuid mere haisemise põhjuseks võib olla ka tänavatelt sadeveekollektorisse sattunud ained või kunagise Sikupilli tselluloosivabriku heitvetega lahte sattunud reostuse aeglane lagunemine.

Tallinna Vesi kahtlustab samas, et Russalka naabrusse võib olla tehtud omavolilisi reoveetorusid.

TTÜ meresüsteemide instituudi teadlased on haisu võimaliku põhjusena nimetanud ka Paljassaare heitveepuhastusjaama süvaveelasust lahte sattuvat orgaanilist ainet, kuid selle võimaluse Tallinna Vesi välistab. “Operatiivseire andmete põhjal on mereväljalasu ümber meri puhtam kui Tallinna lahe üldine foon,” kinnitas firma pressiesindaja Karita Sall.